2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Igen drágán tudta csak kicsikarni a wagrami győzelmet Napóleon

2023. május 5. 09:07 Múlt-kor

Kiábrándító diadal

Mivel a hőn várt erősítés még a közelben sem járt, Károly végre a visszavonulás mellett döntött, és megtépázott seregével nyugat és észak felé elhagyta a csatateret. Szerencséjére a franciák túl kimerültek voltak az üldözéshez, így további veszteségek nélkül távozhatott. A győzelem azonban Napóleoné volt: az osztrákok morálja végleg megtört, és hamarosan béketárgyalásokat kezdtek, amelyeknek végén rendkívül szigorú feltételek elfogadására kényszerültek.

Azonban Wagramnál és Aspern–Esslingnél is látszott, hogy nem minden a régi mederben zajlott. Az osztrákok Napóleonhoz hasonlóan hadtestekbe kezdték szervezni seregüket, és ennek köszönhetően sokkal rugalmasabbá váltak, mint a korábbi hadjáratok során. Ráadásul Napóleon veszteségei alig 10 ezerrel múlták alul a 37 ezer Wagramnál elesett osztrákot: ezek a számok éles ellentétben állnak az austerlitzi csatával, Napóleon négy évvel korábbi, egyik legnagyobb győzelmével, ahol 27 ezer osztrák és orosz katona esett el a franciák 9 ezres veszteségével szemben.

Bár a császár ellenségeinek még hosszú utat kellett bejárniuk, fontos állomáshoz érkeztek el: megkezdték módszereinek átvételét, és a franciák kezdték elveszíteni az általuk eddig élvezett előnyt. És ez még nem volt minden, ugyanis láthatólag Napóleon sem tündökölt a régi fényében.

A Dunán való átkelés nyilvánvalóan zseniális volt, de utána a császár szinte teljesen elvesztette a fonalat. Ahelyett, hogy a magától értetődő taktikát választva egész seregét az osztrák balszárny ellen küldte volna, inkább szétterítette azt a Morva-mezőn, és előrevetítve a hasonlóan esetlen borogyinói és waterlooi csaták lefolyását – előbbi egy legfeljebb taktikai értékű győzelem, utóbbi egy kétségtelen vereség – szemtől szembe rontott az ellenségre.

Diplomáciai szempontból hosszú távon a wagrami győzelem üresnek bizonyult: Ausztriát ugyan ideiglenesen kiiktatta a háborúból, de Anglia, Spanyolország és Portugália elszántan küzdött tovább, Oroszország pedig – az 1807-es tilsiti béke óta Franciaország elméleti szövetségese – egyre barátságtalanabbul tekintett Napóleonra.

Egyszóval bár a francia császár továbbra is képes volt csatákat nyerni, ugyanakkor kénytelen volt további csatákat is vívni, és ahogy hadvezéri képességei megrendülni látszottak, elkerülhetetlen volt, hogy egy napon a kelleténél eggyel többre vállalkozzon.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár