Hét történelmi rejtély, amelyre máig nincs magyarázat
2020. augusztus 4. 18:14 Múlt-kor
Korábban
Hol van Kleopátra sírja?
Marcus Antonius és Kleopátra királynő tragikus szerelmének története évezredek óta magával ragajda az emberiséget. A széles körben ismert történet szerint az ellensége, Octavius által aratott fényes győzelem után a római hadvezér a kardjába dőlt arra a hírre, hogy kedvese öngyilkos lett.
Kleopátra azonban ekkor még élt, csupán a már megépült sírjában rejtőzött el: miután Antoniust is idehozták, a férfi Kleopátra karjaiban lehelte ki lelkét. Ezt követően maga a királynő is önkezével vetett véget életének, a legnépszerűbb változat szerint az egyiptomi kobra, avagy áspis – a fáraók egyik jelképe – harapása által.
A párt ezt követően Octavius parancsára mumifikálták egyiptomi szokás szerint, és együtt helyezték őket örök nyugalomra. Ahogy 16 évszázaddal később William Shakespeare írta: „Ily ritka párt nem zárt magába sír / E föld szinén!”
Kleopátra sírja így hát évszázadok óta a történelem legizgalmasabb rejtélyei közé tartozik. Ha valóban olyan grandiózus építmény volt, mint amilyennek a római források leírják, mindenképpen a nyomára bukkantak volna a szakértők Alexandria régészeti leletanyagában – ez azonban máig nem történt meg.
Megjegyzendő, hogy Alexandria jóval kevésbé vonzó célpontja a régészeti kutatásoknak, mint Egyiptom jóval korábbi emlékei, és a történelmi város kutatását megnehezíti, hogy Kr. u. 365 óta egy katasztrofális szökőár miatt jelentős része mintegy 7 méterrel a Földközi-tenger felszíne alatt fekszik. A legtöbb szakértő szerint Kleopátra sírja is itt lehet, az egykori uralkodói palotakomplexum részeként.
2006-ban mindennek ellenére úgy tűnt, közel az áttörés: a nagynevű régész, Záhi Havássz – aki akkoriban Egyiptom Legfelsőbb Régiségügyi Tanácsának főtitkára volt – bejelentette, hogy Kleopátra sírját megtalálták a Taposiris Magna nevű romváros Ozirisznak (a halál és az újjászületés istenének) szentelt templomában, Alexandriától 50 kilométerre nyugatra. Érdekes módon a szakember a későbbiekben tagadta, hogy ilyen kijelentést tett volna.
Nem ő végezte ugyanis a kutatást Taposiris Magnánál: az egy lelkes dominikai ügyvédnő, Kathleen Martínez tisztje, aki a mai napig ásatásokat végez a helyszínen csapatával. Másfél évtizednyi keresés után azonban az előkerült több száz tárgyi lelet – köztük cseréptárgyak és emberi maradványok – ellenére Martínez és csapata nem talált semmiféle titkos királysírt, amely Antoniust és Kleopátrát rejtené. Az ügyvédnőnek mindazonáltal továbbra is meggyőződése, hogy Antonius és Kleopátra Taposiris Magnánál nyugszanak.
Ha valaha mégis megtalálják Kleopátra végső nyughelyét, annyi bizonyos, hogy a felfedezés alapjaiban rengeti majd meg a régészet és az ókorkutatás világát – jobban, mint akár Tutanhamon fáraó sírjának felfedezése tette 1922-ben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap