Három különböző arcot is kapott halála után 3300 évvel Tutanhamon fáraó
2020. december 9. 15:50 Múlt-kor
Korábban
Női arcú fáraó
Hogy meggyőződjenek az eljárás pontossága felől, a National Geographic Society egy amerikai csapatot is felkért, hogy végezze el ugyanezt a vizsgálatot. Az amerikaiaknak azonban „vakon” kellett dolgozniuk, tehát a kutatóknak nem árulták el, kinek a szobrát készítik.
A New York-i Egyetem munkatársai, Susan Antón és Bradley Adams első pillantásra úgy vélekedett, hogy a koponya akár nőé is lehet – erre a következtetésre jutott egyébként Michael Anderson, a Yale művész szakértője is –, miután több, általában a nőkre jellemző testi jegyeket találtak rajta: ilyen volt az ívesen hátrahajló áll, az enyhén nyújtott koponya, valamint hogy szinte hiányzott a csont éle a két szemüreg felett.
A szakemberek a további vizsgálatok révén végül kijelentették, hogy az illető egy 18-19 éves, észak-afrikai származású férfi, a múmia korát pedig a fogakból sikerült megállapítani. Tutanhamon egyébként nagyon jellegzetes fogakkal rendelkezett, metszőfogai nagyok és kissé kiállóak voltak, ami jellemző dinasztiája más tagjaira is. A CT-felvételek és Antón kutatásának eredményeit felhasználva végül az amerikai csapat is elkészítette a maga Tutanhamonját.
A kutatás harmadik fázisában az Egyiptomi Régiségügyek Legfelső Tanácsa felkért egy egyiptomi szakemberekből álló csapatot, hogy készítsék el ők is Tutanhamon arcmását. Az egyiptomi csapat ugyanazon CT-felvételek alapján dolgozott, elkészítették a műanyag modellt, ezt agyaggal borították be, amihez a Tutanhamonról készített ősi ábrázolásokat használták fel.
A Kairóban, nagy médiafelhajtás közepette ismertetett portrék határozottan emlékeztetnek a fáraó világhírű aranyszarkofágján látható ábrázatára. A törvényszéki orvos szakértők csoportjai ugyan külön-külön alkották meg saját Tutanhamonjukat, ám a három kép nagyon hasonlított egymásra.
„A különbségek az orr végén és a füleknél láthatók” – magyarázta Havvász. A francia és amerikai portrén hasonló orr és fülek láthatók, míg az egyiptomi képmásnak nagyobb orrot adtak a szakemberek. A rekonstrukció végén a három elképzelést egyesítették, így születtek meg azok képek, amelyek 2005-ben bejárták a világot.
Bár a Tutanhamont világhírűvé tevő ikonikus halotti aranymaszk az ókori egyiptomi művészet talán legismertebb alkotása, valószínűleg soha nem fog születni pontosabb kép a fáraóról a 2005-ben elkészített három arcrekonstrukciónál. A fáraó néhány jellemvonása továbbra is rejtélyes. Orra felső részének vagy fülének pontos formáját, szemét és haja színét pedig a komputertomográfiás vizsgálatokkal lehetetlen meghatározni, így minden bizonnyal soha nem fogjuk megtudni, hogyan nézett ki valójában a világ leghíresebb gyermekfáraója.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.