Haláláig ragaszkodott ártatlanságához Martin Luther King gyilkosa
2020. október 31. 08:37 Steven Clark
Korábban
A gyilkos útja
De ki is volt James Earl Ray? 1928-ban született az Illinois állambeli Altonban. Szerény körülmények között nőtt fel, 15 éves korában otthagyta az iskolát, és csatlakozott a hadsereghez. Németországban is szolgált, de minduntalan összeütközésbe került a törvényekkel.
Először 1949-ben betörésért ítélték el Kaliforniában, 1952-ben egy taxisofőr fegyveres kirablásáért Illinois-ban, aztán Missouriben, amikor utalványhamisítással próbálkozott. Első alkalommal két évet volt börtönben, majd három évet ült egy floridai fegyházban. 1959-ben, amikor kirabolt egy boltot – noha a zsákmány csupán 120 dollár volt
–, visszaesőként már húsz évre ítélték. 1967-ben egy kenyérszállító kocsiba rejtőzve szökött meg a missouri állami fegyházból.
Ezt követően James Earl Ray bejárta az Egyesült Államokat és Kanadát, megfordult St. Louisban, Chicagóban, Montrealban, Torontóban, majd az alabamai Birminghamben. Utóbbi államban elég sokáig maradt ahhoz, hogy szerezzen egy helyi vezetői engedélyt, és vegyen egy Ford Mustangot.
Mexikóba sietett, ahol pornófilmrendezői karriert akart befutni úgy, hogy helyi prostituáltaknak fizetett azért, hogy felvehesse őket. A mexikói tartózkodás rövidre sikeredett, mert egy hónappal később, 1967 novemberében visszatért az Egyesült Államokba.
Egy darabig Los Angelesben élt, ahol csatlakozott George Wallace elnökjelölti kampányához. Hamar kiderültek a feketékkel szembeni előítéletei, amelyek odáig fajultak, hogy a Rhodesiába történő emigrálást tervezte, mivel akkoriban a fehér kisebbség egy feketéket elnyomó rendszert működtetett a későbbi Zimbabwéban.
1968 márciusában Atlantába utazott, és az általa kibérelt szobában az FBI később talált egy térképet, amelyen Martin Luther King háza és a templom is be volt karikázva, ami arra utal, hogy Ray már ekkor is a merényletet tervezte. Március 30-án az alabamai Birminghamben álnéven vásárolta meg a későbbi gyilkosság fegyverét, mivel ott értesült arról, hogy King Memphisben lesz. A városba már április 2-án megérkezett, s két nappal később pedig végrehajtotta a merényletet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap