George Washington fogainak fájdalmas története
2022. augusztus 21. 08:52 Múlt-kor
Korábban
Műfogsor, de miből?
1799-es halála óta kiirthatatlanul terjed Washingtonról a mítosz, hogy fából készült protézist használt, de az igazság ennél jóval bonyolultabb. Ron Chernow, egy Washington életét bemutató könyv szerzője szerint a fafogakról szóló pletyka valószínűleg annak köszönhető, hogy a műfogsor elefántcsontjának hajszálrepedései fokozatosan elszíneződtek, és így a fa erezetéhez váltak hasonlóvá. Az elszíneződést siettette, hogy Washington nagyon szerette a portói bort, és ahogy fogásza egy alkalommal megrótta emiatt: „a műfogsor, amelyet Philadelphiából küldött […] egészen fekete volt. A portói, savas lévén, tönkreteszi a csiszolt felületet.”
Szóval miből is készültek Washington műfogsorai? A Mount Vernon-i múzeum katalógusa szerint különféle fémötvözetekből, rozmár- és vízilóagyarból, tehén- és lófogakból, illetve legalább két készlet esetében emberi fogakból. Mára azonban nem megállapítható, hogy ezek a fogak honnan származtak. A korabeli fogászok rendszeresen gyűjtöttek fogakat pácienseik számára, hogy a műfogsorokba megfelelő méretűek és színűek kerülhessenek. Ezt a keresletet pedig a szegények – fehérek és feketék, szabadok és rabszolgák – elégítették ki azzal, hogy eladták saját fogaikat.
Washington portréján is jól látszik, hogy műfogsora kényelmetlenül feszítette száját
Bizonyos feljegyzések azonban azt sejtetik, hogy Washington maga is vásárolt fogakat a Mount Vernon-i ültetvényén dolgozó rabszolgáktól. 1784-ben unokatestvére, Lund feljegyezte kilenc fog vásárlását meg nem nevezett „négerektől” egy Jean Pierre Le Mayeur nevű fogorvos részére, összesen 122 shilling értékben. Mayeur valószínűleg későbbi felhasználásra vásárolta a fogakat, de az is lehetséges, hogy Washington valamelyik műfogsorához kellettek; ugyanígy viszont az is, hogy a Washington rabszolgáitól szerzett fogak semmilyen hivatalos feljegyzésben nem szerepelnek.
Hasonlóképp kideríthetetlen, hogy a rabszolgák saját elhatározásból váltak meg fogaiktól, vagy Washingtonék valamiképp rájuk erőltették ezt a döntést: mivel a fenyítés, a fizikai erőszak állandó fenyegetésként volt jelen, a rabszolgák nem gondolhattak volna egy ilyen kérés visszautasítására.
Ma Washington fogazatát főleg az első elnök önbizalmára gyakorolt hatásával kapcsolatban tárgyalják. Michael Beschloss történész szerint Washingtont mélységesen feszélyezte műfogsora, és az elnök „a gyengeség nyomasztó jelének” tekintette azt. De modern nézőpontból szemlélve a protézis története többet is elárul, és szorosan összefonódik Washington rabszolgatartói örökségével.
Az máig tisztázatlan, hogy Washington valóban használta-e rabszolgáinak fogait a protéziseiben, de annyi bizonyos, hogy korának más gazdag embereihez hasonlóan emberi fogakból állíttatta össze műfogsorait, és hogy vásárolt fogakat az ültetvényén dolgoztatott fekete rabszolgáktól. Mi több, a történészeknek nem áll rendelkezésükre Washington valamennyi protézise; azt sem lehet pontosan tudni, hányat készíttetett élete során, és hogy ezek végül hol kötöttek ki. Így aztán az sem tudható, hogy ezek közül mennyi készült emberi fogakból.
Washington műfogsorai túlmutatnak az elnök fogászati problémáin, a borhoz való vonzódásán, vagy az önképével folytatott küzdelmein: mélyebb bepillantást engednek a fogakkal való kereskedelem gyakorlatába, és a kor viszonyai közé is, amelyekkel az amerikai rabszolgáknak szembe kellett nézniük.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.