2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fidel Castro a mágnás proletár

2025. január 15. 20:19 Múlt-kor

Castro spanyol emigráns család gyermekeként látta meg a napvilágot. Édesapja kezdetben vasúti munkásként dolgozott, majd limonádét árult. Az üzlet annyira jól jövedelmezett, hogy több mint 100 hektáros cukornádültetvényt vásárolt és több száz munkást tudott foglalkoztatni. Az ifjú Fidel tehát viszonylag tehetős család fiúgyermekeként tengette mindennapjait a vidéki, két emeletes villában.

Castro leghűségesebb katonáival folytatta a harcot Sierra Maestra hegyvidéken
Castro leghűségesebb katonáival folytatta a harcot Sierra Maestra hegyvidéken

Fidel Castro napjainkban az egyik legismertebb 20. századi történelmi személyiség. Jellegzetes khaki egyenruhája és sapkája miatt, szinte mindenki felismerte a szivarozó politikust. Kuba felett pedig vasököllel uralkodott, de hosszú utat kellett megtennie hatalma megszerzéséig.

Diktátor születik

Fidelt apja az egyik helyi politikus után nevezte el. Neve magyarul hűségest jelent. Balszerencséjére apja természetét örökölte, már egészen ifjú korában hajlamos volt a kiszámíthatatlan dühkitörésekre. A közeli barátai úgy emlékeztek rá, mint a legrosszabb vesztesre, akivel valaha találkoztak.

Már gyermekkorában is sokasodtak körülötte a problémák. Édesapja rendszerint olyan leveleket kapott az iskolából, hogy a három Castro fivér kezelhetetlen, magatartásukkal pedig a többi gyermek testi épségét veszélyeztették. Apja azzal is megfenyegette, ha jegyei tovább romlanak nem kap több zsebpénzt, mire a fiú meghamisította a bizonyítványát.

Egy területen remekelt igazán, ami a későbbiekben is számos előnnyel járt számára, fotografikus memóriával rendelkezett. Tinédzser korának későbbi éveiben pedig kiváló szónokként és vitapartnerként lett ismert.

Egyetemei éveiben is élénk közéleti tevekénységet folytatott, a buszjegyárak emelkedése miatt tüntetést szervezett, majd szimpatizánsaival az elnöki palota elé vonult. Ezen tevékenységét a hatalom veréssel ,,jutalmazta”, de csak könnyedebb sérüléseket szenvedett. Castrónak azonban ezt az eseményt is sikerült a javára fordítania, hiszen első útja nem a kórházba, hanem az ellenzéki sajtóorgánumok egyikébe vezetett, ahol részletes beszámolót adott az esetről, természetesen saját verziója szerint.

Feltörekvő politikus

Az idő előrehaladtával emelte a tétet. Még a tanulmányi ideje alatt zavaros múltú, sőt alvilági kapcsolatokkal rendelkező személyekkel vette fel a kapcsolatot. Az 1950-es évek elején pedig hivatalosan is politikai karrierbe kezdett. Támogatókat gyűjtött és keresztül-kasul bejárta az országot, ahol dörgedelmes szónoklatai következtében sokszor elképesztő hatást ért el. Négy hónap leforgása alatt több, mint tízezer támogatója lett.

Ez cseppet sem meglepő, hiszen Castro militáns pontossággal és fegyelemmel vezette szervezetét. Tilos volt a részegeskedés és napi erőnléti gyakorlatokat írt elő. 1953-ban már úgy gondolta, hogy akkora sereg áll mögötte, amivel könnyen magához ragadhatja a hatalmat. Reményeiben ekkor még csalatkoznia kellett és kétéves börtönbüntetés várt rá Kuba egyik legkeményebb börtönében.

Út a hatalomig

Szabadulása után nem érezte magát biztonságban, ezért hosszas emigráció következett. Mexikó felé vette az irányt, ahol megismerkedett az ifjú és lánglelkű forradalmárral Che Guevarával. Az argentin férfi hamar megtalálta a közös hangot a bujkáló Castro fivérekkel és ő is csatlakozott Fulgencio Batista rezsimet megdönteni próbáló testvérek merész próbálkozásához.

Castro érvelése alapján Batista uralma során szándékosan nyomorban tartotta a lakosságot és szenvtelenül kiszolgálta az imperialisták, azaz az Egyesült Államok érdekeit. Csapatainak kezdetekben esélyük sem volt a hivatásos hadsereggel szemben. Az elharapódzó korrupció és a felkelők iránt tanúsított bestiális kegyetlenség miatt azonban a lakosság fokozatosan elfordult a kormányzó erőktől. A forradalmár támogatóival a hegyekben és a nehezen megközelíthető helyeken állította fel támaszpontjait. Azért, hogy a hadsereg ne tudja létszámfölényét kellően kihasználni. Kuba népe ezzel párhuzamosan egyfajta megmentőként nézett fel rá, hiszen a társadalmi igazságosság eszméit hirdette.

Kuba lakosságának valószínűleg fogalma sem volt arról, hogy Castro hatalomátvétele után sokkal szörnyűbb időszak vár rájuk. A hatalomba kerülése után módszeresen nekilátott a kommunista diktatúra kiépítéséhez. Hibás gazdasági döntései pedig évekre recesszióba taszították Kubát. Vakmerően szembeszállt az Egyesült Államokkal és ezen döntése miatt csaknem a nukleáris világháborúba sodorta a világot.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A két harcostárs: Fidel Castro és Che GuevaraFidel Castro már a középiskolában is kitűnt kiváló szónoki képességeivel, ezen tulajdonsága későbbiekben is jól jött számára
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár