Feltűnő biztonsági hézagok tették lehetővé, hogy az IRA meggyilkolja Lord Mountbattent
2020. szeptember 29. 17:49 Múlt-kor
A Károly walesi herceg mentora, Lord Mountbatten ellen végrehajtott sikeres IRA-merénylet megrázta a brit királyi családot. Az 1979-es gyilkosság mind a mai napig sok kérdést vet fel, egyesek egyenesen megkérdőjelezik azt is, hogy az IRA valóban részt vett-e az akcióban.
Korábban
Tragikus nyaralás
1979. augusztus 27-én az írországi Classiebawn kastélyban pihenő Lord Mountbatten és családja végre fellélegezhetett: a hétfői munkaszüneti napon az elmúlt esős időszak után remek időre volt kilátás. Mountbatten is úgy gondolta, hogy elérkezett az idő egy kis kirándulásra, és a reggelinél egy családi hajókázással egybekötött rákhalászatot javasolt az egybegyűlteknek.
Déli fél tizenkettő tájban Mountbatten lányával, Patríciával, vejével, John Knatchbull-lal és két unukájával, Timothy-val és Nicholasszal egyetemben a majd’ 9 méter hosszú halászhajója fedélzetére lépett, hogy a korábban elhelyezett rákcsapdákat felszedjék. A „rákvadászatra” elkísérte őket a 83 éves Lady Doreen Brabourne, Mountbatten vejének az anyja, illetve a hajón tartózkodott az ott dolgozó 15 éves Paul Maxwell.
A Shadow V névre keresztelt hajót két biztonsági ember látcsövön keresztül szemlélte, ahogy az kifutott a kikötőből. A biztonságiak nem voltak egyedül, a közelben egy helyi IRA-tag is távcsövet ragadott, hogy figyelemmel kísérje a kikötőből kifutó Shadow V-ot.
A hajó negyedóra múlva ért a rákcsapdákhoz. Néhány száz méterre a Shadow V-tól, az egyik part menti szikla tetején, a készenlétben lévő IRA tagok már feszülten várták ezt a pillanatot. Amint a hajó lelassított és a csapdákhoz ért, egyikük megnyomta a detonátor gombját, aktiválva az előző éjjel a hajótestre felszerelt pokolgépet. A 22 kilogrammnyi gelignit detonációját fa- és fémdarabok zápora követte, cipők, mentőövek, és párnák röpültek a levegőbe, majd néma csend ereszkedett a környékre.
A robbanás teljesen szétroncsolta Mountbatten lábait és letépte róla a ruhát. Élettelen testét csupán a hosszú ujjú pulóverének egy része takarta, amelyen a második világháborúban általa irányított rombolónak, az HMS Kellynek a kitűzője virított. Mountbatten azonnal meghalt, akárcsak egyik unokája, Nicholas, és a hajón dolgozó másik tinédzser, Paul. A súlyosan megsebesült Lady Doreen Brabourne másnap belehalt sérüléseibe.
Az IRA aznap további merényletsorozattal zavarta meg a munkaszüneti nap békéjét: fegyveresei egy brit katonai oszlopra támadtak rá, majd a megtámadott konvoj felmentésére küldött, a határmenti Warrenpointból indított különítményen is rajtaütöttek.
A támadásokban tizennyolc brit katona vesztette életét és másik négy súlyosan megsebesült. Brit szemszögből 1979. augusztus 27-e az északír konfliktus legtragikusabb napjává vált. Az IRA egy nyilatkozatban vállalta a felelősséget a merényletekért.
Károly herceg éppen Írországban horgászott, amikor közölték vele „tiszteletbeli nagyapja” halálhírét. Azon az estén ezt írta naplójába: „Most, hogy elment, az élet már soha nem lesz a régi.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap