Feltűnő biztonsági hézagok tették lehetővé, hogy az IRA meggyilkolja Lord Mountbattent
2020. szeptember 29. 17:49 Múlt-kor
Korábban
Régóta célkeresztben
Lord Louis Francis Mountbattent, akit a családban mindenki csak Dickie-ként emlegetett, édesanyja, Viktória hessen-darmstadti hercegnő révén, aki Viktória királynő unokája volt, szoros rokoni szálak fűzték a brit királyi famíliához. Apja, Lajos Sándor battenbergi herceg 1912-ben elfoglalhatta a haditengerészet vezérkari főnöki székét.
Posztjáról az első világháború kitörését követően azonban le kellett, hogy mondjon a Nagy-Britanniában egyre inkább eluralkodó németellenes hangulat miatt. Fia, hivatalos német titulusán Prinz Louis Franz von Battenberg e kellemetlen incidens miatt változtatta nevét az angolosabban hangzó Mountbattenre.
Mountbatten apja nyomdokait követve csatlakozott a Királyi Haditengerészethez, és harcolt az első és a második világháborúban is. A második világégés után India alkirályaként részt vállalt az önálló Pakisztán létrehozásában, majd 1955-től a Brit Királyi Haditengerészet élére került. 1959-ben „állást váltott”, és 1965-ig a Brit Királyi Hadsereg vezérkari főnökeként irányította a brit haderőt.
Mountbatten búcsúztatására 1979. szeptember 5-én került sor a londoni Westminster Apátságban. A biztonság itt is létkérdés volt, így az egész szertartást, amelyen II. Erzsébet királynő és 1400 vendég is részt vett, a Freeman hadművelet keretében bonyolították le. Károly herceg 30 perces beszédet mondott, amelyet 20 ország tévécsatornája is átvett.
A 31 éves Thomas McMahon, az IRA bombaspecialistája, és a 24 éves Francis McGirl IRA-tag tárgyalása november 5-én kezdődött. A két gyanúsan viselkedő férfit közvetlenül a robbantás előtt tartóztatták le, egy közönséges országúti ellenőrzés során. Ruhájukon robbanószermaradványokat, gelignitet találtak, illetve McMahon ruháján a levegőbe röpített Shadow V zöld festékmintáit is megtalálták.
McMahon 19 évet töltött rács mögött, és csak az északír konfliktust lezáró, 1998-ban megkötött nagypénteki egyezmény után szabadult. McGirl ellen a vád képviselői nem tudtak elfogadható terhelő bizonyítékokat a bíróság elé állítani, így a férfinak nem kellett börtönbe vonulnia. McGirl 1995-ben egy furcsa traktorbaleset következtében vesztette életét. A Mountbattennel végző különítmény a feltételezések szerint hat emberből állt, amelyben több nő megfigyelőként vagy őrszemként vett részt. Megfelelő bizonyítékok hiányában azonban nem kerültek a bíróság elé.
Mountbatten egyébként már régóta az IRA célkeresztjében volt, és korábban is többször kíséreltek meg merényletet ellene. 1978-ban például egy mesterlövész próbálta leteríteni a Shadow V fedélzetén tartózkodó lordot, de a viharos tenger miatt a merénylő képtelen volt a célpontra tartani fegyverét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap