Jobb lett volna a világ Teller nélkül
2004. május 5. 02:04
A következő hetekben remélhetőleg sokat szerepel majd a magyar médiában az új Teller-életrajz - az angol és amerikai lapok máris boncolgatni kezdték az atomtudós hidegháborúban játszott szerepét, és felelősségét a nukleáris fegyverkezési versenyben. A könyvben a tudós egyik volt barátja egyenesen azt állítja: jobb lett volna a világ Teller nélkül. Peter Goodchild könyvét a brit Guardian recenziója alapján mutatjuk be.
Korábban
A budapesti Műegyetemen, a karlsruhei vegyészmérnöki karon, a müncheni, majd a lipcsei egyetem fizika fakultásán folytatta a tanulmányait, 22 évesen doktorált.
Kiállítják az Enola Gayt
Japán túlélők és amerikai háborús veteránok egyszerre tiltakoznak az első atombombát ledobó Enola Gay washingtoni kiállítása miatt.
A hidegháború felelőse
Peter Goodchild angol kémikus, Oppenheimer egykori biográfusa ezúttal Teller Edéről írt könyvet. Tellerről, akit sok más "híres magyarral" ellentétben csakugyan igen jól ismernek szerte a világon - hiszen az atomtudósnak hatalmas befolyása volt az elmúlt évtizedek amerikai (különösen konzervatív, republikánus) védelmi politikájára. Goodchild egyenesen Darth Vaderhez hasonlítja Tellert, könyvének pedig ezt a címet adta: "Teller Ede: Az igazi Dr. Strangelove" - utalva Stanley Kubrick filmjének őrült, világuralomra törő, megalomániás tudósára.
Dwight Eisenhower, az Egyesült Államok hidegháborús elnöke két embertől különösen tartott - kezdi írását a Guardian. "Óvakodjatok Werner von Brauntól és Teller Edétől" - intette munkatársait. Az előbbi - a volt náci tudós, a V2-esek alkotója - az amerikai űrprogramban kötött ki, és távol maradt a fegyverkezési hajszától. Teller viszont fáradhatatlanul, a következő kilenc elnök alatt is véleményt nyilvánított védelmi kérdésekben. A Guardian szerint "Amerika és az egész világ máig viseli" Teller befolyásának nyomait, hiszen "Teller mindenkinél nagyobb mértékben felelős azért, hogy Amerika egyre jobban belesodródott a nukleáris fegyverkezési versenybe".
A hidrogénbomba előállítása után Teller az 1952-es kísérleti robbantással sem elégedett meg. A Livermore nukleáris laboratórium élére kerülve egyre újabb atomfegyverek előállításán dolgozott. Az 1961-ben megválasztott demokrata elnök, John Kennedy el is csodálkozott, mikor észrevette, hogy 18 000 darab nukleáris fegyvert örökölt elődjétől. Pedig a másik örökség még ennél is súlyosabb volt - a fegyverkezési versenybe félelemből és presztízsből beszálló Szovjetunió.
A tudósok nagy része rettegve szemlélte a fegyverkezési versenyt. Nem így Teller, aki még elszántabban dolgozott pusztító találmányain, és befolyását felhasználva rendre megakadályozott minden próbálkozást, amely a tesztrobbantások betiltását kívánta elérni. Közben vehemensen és igazságtalanul támadta azokat a tudósokat, akik az atomszennyeződés rákkeltő hatására figyelmeztettek. Tellernek komoly szerepe lehetett kollégájának, Robert Oppenheimernek a lejáratásában is. Oppenheimer vezette ugyan a Hirosimában ledobott bomba készítőinek csapatát, ám később úgy vélekedett, hogy semmi szükség az atomfegyverek további fejlesztésére. Teller tudóskollégái soha nem bocsátották meg a hidrogénbomba atyjának, hogy méltatlan módszerekkel részt vett Oppenheimer ellehetlenítésében - írja a Guardian.
"Nem azért akartam hidrogénbombát csinálni, mert azzal több embert lehet megölni" - védekezett egyszer a tudós, - "hanem azért, mert akkor újdonságnak számított." Teller tervei millárdokat emésztettek fel, de semmit sem hoztak - leszámítva a szovjetek paranoiáját, akik 1983 szeptemberében komolyan foglalkoztak a nyugati országokra mért megelőző csapás gondolatával. Mindezt azért, hogy biztosan az élre kerüljenek a nukleáris fegyverkezési versenyben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap