Gőzerővel mentik a leleteket Athénban
2004. január 9. 09:00
Athén egykori nemzetközi repülőterének helyén sűrű szürke porfelhők szállnak: hatalmas gépekkel egyre-másra építik a következő olimpiai játékok pazar, modern sportlétesítményeit. Néhány méterrel arrébb azonban egy másik lelkes csapat - kezében finom ecsettel és kislapáttal - buzgón menti az építkezések során felszínre került ókori kincseket.
Korábban
Páratlan Zeusz-szobor lelet
Páratlan leletre bukkantak a görögországi Dion városának csatornázása közben. A görög főisten, Zeusznak az ülő márványszobrát sikerült napvilágra hozni, ami még az antik kincseiről híres Görögországban is szenzációs leletnek számít
Kariatidák az Erechtheionról, i. e. 420 körül |
"Kétlem, hogy volt már valaha ilyen nagyszabású régészeti feltárás Athénban" - lelkendezett Dina Kaza, a régi, tengerparti repülőtéren folytatott ásatások vezetője.
A feltárások annyi szakértőt igényelnek, hogy még a régészekkel felettébb jól ellátott Görögországnak is külföldi segítőkre volt szüksége. A munka éjjel-nappal, váltott műszakokban halad, hiszen lépést kell tartani a szélsebesen emelkedő új komplexumok építésével. (A 2004-es olimpiai játékokat augusztus 13-án nyitják meg, s Görögország máris elvesztegetett pár évet a készülődésből.)
Dina Kaza szerint bár a leletek jelentősek, szenzációs eredmény eddig még nem született. Nehéz is lenne elhomályosítani az 1997-es év két szenzációját: ekkor derült ki, hogy vélhetően megtalálták Arisztotelész Akadémiájának és Periklész nyugvóhelyének feltételezett helyét.
A leletek inkább Athén mindennapjainak jobb megismeréséhez segítik hozzá a kutatókat; vagyis ahhoz, hogy részletesebben feltárhassűk: hogyan változott a város lakóinak élete az évszázadok alatt. Az új villamosgarázs telkén például százötven, az i. e. 7. századból származó sírt találtak.
Helyben hagyott műemlékek
Az is előfordult, hogy méretük vagy elrendezésük miatt a leletek elszállítása szóba sem jöhetett. A Maria Platonos vezette csapat pl. nagy kiterjedésű, római kori vízvezetékre bukkant. A csatornarendszer a közeli Parnitha hegyéről látta el Athén lakóit vízzel, és egészen a 19. századig (!) használták.
Poszeidón, Apolló és Artemisz a Pantheon frízén (részlet) |
Az Athén új repülőteréhez vezető út munkálatai során egy sokkal régebbi út - és házak alapjainak - maradványait fedezték fel: a leletek legalább 2500 évesek. A helyi ásatási vezető, Kasimi Soutou szerint a maradványok egy egykori "pezsgő, gazdaságilag virágzó közösségre" utalnak. A legfelsőbb régészeti hatóság döntése szerint az épületromokat a helyszínen hagyják, az új út viszont - a régi maradványainak biztonságba helyezése után - ugyanott fog vezetni.
News.scotsman.com
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap