Juan Diego lett az első indián szent, neki jelent meg a Guadalupe-i Szűzanya
2024. december 11. 20:19 Múlt-kor
Juan Diegot 1531-ben meglátogatta Szűz Mária a Tepeyac dombon. A jelenés komoly kultúrális folyamatokat indított be. A szakrális eseményt bizonyítani is tudta, ami minden kétséget eloszlatott az esemény megtörténtére vonatkozóan. Később templomot emeltek a dombon, és indiánok nagy tömege kezdte meg a keresztény hitre való megtérést.
Juan Diego festménye
Korábban
Mexikót, mint Közép- és Dél-Amerika nagy részét, a spanyolok hódították meg a 16. század első évtizedeiben. Miután Hernán Cortés spanyol felfedező hajói kikötöttek Veracruznál, csak idő kérdése volt, hogy az Azték Birodalom alulmarad a hódítókkal szemben. Cortést eleinte azték istennek gondolták, akinek éppen 1519-re jósolták eljövetelét, a spanyol ezt ki is használva igyekezett minél több kincset szerezni a közép-amerikai őslakosoktól. A jódindulatú fogadtatás azonban nem tartott sokáig, miután az indiánok felfedezték Cortés valódi szándékait fegyverekkel próbáltak ellen állni a hódítóknak. Küzdelmük nem aratott sikert, 1530-tól az Azték Birodalom területe spanyol gyarmat lett.
A Guadalupe-i Szűzanya ikonja, Mexikó jelképe
Misszionáriusok az Újvilágban
Az 1520-as években misszionáriusok is érkeztek, 1523-ban a ferencesek, 1526-ban a domonkosok, míg 1533-tól az Ágoston-rend szerzetesei az Újvilágba, és szerveztek önálló rendtartományokat. A 17. században már a jezsuiták is megjelentek, de mivel felléptek a bennszülöttek kizsákmányolása ellen, a spanyol korona 1767-ben kiűzte őket.
Juan Diego, születési nevén Cuauhtlatoatzin, 1474-ben jött világra a források szerint az azték fővárostól (ma Mexikóváros) 20 kilométerre. A „Beszélő Sas” nevet kapta szüleitől és a Nican Mopohua tanúsága alapján, ami az első írásos emléket őrzi a jelenésekről is, szegény, de szabad család gyermekeként nőtt fel.
50 éves volt, mikor feleségével együtt ferences-rendi atya keresztelte meg, ekkor kapták a Juan Diego és a Maria Lucia neveket. Juan Diego, a hivatalos egyházi vizsgálat szerint, már megtérése előtt odaadó és elkötelezett életet élt, keresztényként pedig a hit buzgó gyakorlója lett. Rendszeresen részt vett a tanításokon, ahová 14 mérföldet gyalogolt.
Jelenések a Tepeyac hegyén
Felesége pár évvel később, 1529-ben halt meg, gyermekük pedig nem született. Juan Diego gyászában sem hagyta el korábbi szokásait, rendszeresen látogatta a távoli templomot, ahova még napfelkelte előtt elindult.
Egyik útja során, 1531. december 9-én, amikor éppen a tenocstitlani templomba tartott, amikor a Tepeyac hegyén áthaladva megjelent neki a Guadalupe-i Szűzanya. Saját nyelvén szólította meg a férfit és arra kérte, hogy templom épüljön ezen a helyen. Amikor Juan átadta az üzenetet a püspöknek, ő jelet kért. Juan visszatért az első jelenés helyszínére, ahol ismét találkozott a Szűzanyával, aki ez alkalommal virágokat adott neki, amit felsőruhájába (tilma) tett. Ezeket vitte el bizonyítékként a püspökhöz, de amint átadta volna őket, a Guadalupe-i Szűz képe jelent meg gyékényből szőtt köpenyén.
A Guadalupe-i Miasszonyunk bazilika napjainkban
Templom épül
A csoda valósággal megrázta a környéket és Zumarraga püspök pedig utasításokat adott az építkezés megkezdésére. Először kápolna épült fel, a Tepeyac-hegyén álló Mária-templomot (ami mára már bazilika) 1709-ben szentelték fel és az egyik legjelentősebb kultuszhellyé vált. Mai alakját 1974 és 1976 között nyerte el. Itt őrzik ereklyeként Juan Diego tilmáját is.
A jelenések utáni időszakban tömeges megtérésekről számoltak be, néhány év leforgása alatt 9 millió azték keresztelkedett meg.
Juan Diego csendes visszavonulásban fejezte be életét. II. János Pál pápa 1990-ben boldoggá, majd 2002-ben a Guadalupe-i Miasszonyunk bazilikában szentté avatta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A halál balvanói alagútja 18:07
- Kezdetben egyáltalán nem nyerte el a párizsi lakosok tetszését az Eiffel torony 16:05
- Sok magyar menekült az Egyesült Államokban töltötte 1956 karácsonyát 13:20
- Kereskedelmi utakon érkezett a buddhuizmus Kínába 09:05
- Koncepciós per keretében, teljesen irreális vádak alapján ítélték el Mindszenty Józsefet tegnap
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye tegnap
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak tegnap
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban tegnap