Alkalmi dalnak írták, a karácsony legismertebb éneke lett a Csendes éj
2024. december 24. 20:20 MTI
A világ legismertebb karácsonyi dala, a Csendes éj immáron 206 éves: 1818 szentestéjének napján komponálták, és még aznap be is mutatták az osztrák Oberndorfban, valószínűleg az éjféli misét követően.
Lemezekkel díszített karácsonyfa a budapesti Vörösmarty téren (1976)
Korábban
Akkoriban még senki sem sejtette, hogy az alkalmi dallamból világsláger válik. Joseph Mohr segédlelkész két évvel korábban írta meg a szöveget, amelyet 1818. december 24-én átnyújtott a szomszédos Arnsdorf tanítójának, Franz Xaver Grubernek. Arra kérte, hogy komponáljon dallamot két szóló hangra, a kórusra és –mivel templomában az orgona elromlott – gitárkíséretre.
A szentestét akarta hívei számára szebbé tenni. Gruber még aznap végzett a feladattal, így a karácsonyi misébe illesztették a premiert. Az oberndorfi Szent Miklós-templomban a tenor szólamot a gitárkíséretet is biztosító Mohr, a basszust Gruber énekelte a gyülekezetnek, többségükben a Salzach folyó hajósainak és családtagjaiknak, a kórus pedig velük ismételte a versszakok utolsó két sorát.
A dal már a következő években elterjedt. A hagyomány szerint egy Mauracher nevű tiroli orgonaépítő mester tette ismertté a Csendes éjt, aki 1833-ban Lipcsében dolgozott, és a helyi templomban karácsonykor előadta a művet.
Mások szerint egy környékbeliekből álló énekegyüttes vette fel műsorába és adta elő Európa-szerte a Tirolban már nagy népszerűségnek örvendő dalt. A zeneművet előadták Lipcsében is, ahol meghallotta August Robert Friese szász kiadó is, aki hamarosan megjelentette a tiroli énekesek egyik dalaként. A Csendes éj így népdallá vált, íróját és zeneszerzőjét nem tartották számon.
A Csendes éj nagyon gyorsan terjedt előbb a német nyelvterületeken, majd világszerte, szövegét 300 nyelvre fordították le, angolra John Freeman Young ültette át Silent Night címmel. Ma már kétmilliárd ember énekli karácsonykor.
A Csendes éjt szinte minden énekes előadta, aki karácsonyi albumot készített, a The Dickies nevű punkbandától Bing Crosbyig és Elvis Presley-ig, a kelta Enyától Mariah Carey-ig és Christina Aguileráig, s olyan népszerű filmek betétdala volt, mint az Igazából szerelem.
Az ősbemutatónak helyet adó egykori templomot a 19. század végén elbontották, mert az épületet súlyosan megrongálták az árvizek. Helyén ma a Csendes éj-kápolna áll, mellette az azonos nevű, a dalszerzők emlékének szentelt múzeum.
Az egykori templom helyén kápolna épült Oberndorfban (Kép forrása: Wikipédia/ Gakuro/ CC BY-SA 3.0)
Oberndorfban karácsony előtt minden évben megnyílik a különleges postahivatal, ahol a dallal megegyező nevű postai bélyegzővel és bélyeggel látják el a leveleket és képeslapokat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára 18:11
- A bölényvadászatban és az aranymosásban is jeleskedett Buffalo Bill 16:05
- Utasok millióinak az életét könnyítette meg a londoni Metropolitan Railway 15:06
- Hét híres tűzeset a történelemből 14:05
- Rendhagyó audiovizuális fesztivállal várja az érdeklődőket a Magyar Zene Háza 11:20
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban 09:05
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek tegnap
- Máig számtalan kérdőjel lengi körül az 1996-os dagesztáni túszdrámát tegnap