Egy szenátor is érintett lehetett az ötvennégy év után megkerült műkincs ellopásában
2024. február 2. 13:20 Múlt-kor
1969-ben műkincstolvajok loptak el egy 18. századi festményt egy New Jersey-i otthonból. Kalandos úton, 54 évvel később, az alkotás visszakerült a jogos tulajdonos leszármazottjához.
A megkerült festmány a jogos tulajdonos otthonában
Kép forrása: FBI
Korábban
A szóban forgó festményt John Opie angol festőművész készítette 1784-ben, címe A tanítónő. A 101 cm magas, 127 cm széles olajfestmény egy nőt ábrázol, amint gyerekekkel foglalkozik egy cornwalli tanteremben, Opie szülővárosában. Az alkotás párja – „testvérfestménye” – a londoni Tate Britain gallériában látható.
Az 1930-as években, egy londoni utazás során egy newarki orvos, Earl Leroy Wood és felesége vásárolta meg a festményt 7500 dolláros áron. Ezután évtizedeken keresztül háborítatlanul lógott a pár otthonában, az étkezőben.
John Opie önarcképe
Az eltűnés története 1969. július 7-én kezdődött, amikor is Gerald Festa, Gerald Donnerstag és Austin Castiglione megpróbáltak ellopni egy értékes érmegyűjteményt a Wood család otthonából, de betörés közben beindították a riasztót. Néhány héttel később, július 25-én azonban visszatértek, és magukkal vitték az érmék helyett az értékes alkotást.
A bűnüldöző hatóságok ezt onnan tudhatják, hogy az FBI szerint Festa végül beismerte a festmény ellopását egy 1975-ös tárgyaláson. A bíróságon megosztotta, hogy a trió Anthony Imperiale, New Jersey állam szenátorának utasítására cselekedett, bár a rendőrség ezt soha nem erősítette meg, és nem emelt vádat Imperiale ellen a lopással kapcsolatban. Mindeközben a festmény továbbra sem került elő, a műkincstolvajok és a lehetséges megbízó pedig mind elhunytak.
A festmény végül 2021-ben bukkant fel újra, amikor egy Utah állambeli könyvelőcég egy James R. Gullo nevű elhunyt ügyfél vagyonának felszámolására készült. A munkatársak éppen felértékelték A tanítónőt az árverésre, amikor rájöttek, hogy valószínűleg lopott műkinccsel állnak szemben. Kapcsolatba léptek az FBI illetékes szerveivel, amely birtokba vette a festményt.
Hogyan került a műalkotás mégis Utah államba? 1989-ben Gullo megvásárolt egy házat a floridai Hallandale-ben, amely idősebb Joseph Covello, a Gambino bűnözői családhoz kötődő, elítélt maffiózó tulajdona volt.
David Rizzo megölése, Opie egyik leghíresebb festményének nyomtatott verziója (Kép forrása: Metriopolitan Museum New York)
A 2020-ban elhunyt Gullo nem tudott a festmény előéletéről, és annak szervezett bűnözői csoportokhoz fűződő kapcsolatáról. Később, amikor eladta a floridai házat és a Utah állambeli St. George-ba költözött, magával vitte a műalkotást is.
A múlt hónapban az FBI és a londoni Metropolitan Police kétéves nyomozását követően a hatóságok visszaszolgáltatták a festményt Earl Leroy Wood fiának, a 96 éves Francis Woodnak.
„Egy olyan világban, ahol a bűnügyi nyomozások gyakran hagynak maguk után sebeket, ritka öröm volt egy olyan ügy részese lenni, amelyben mindenki nyert: ez a történelem, az igazság és a Wood család diadala” – áll Gary France, az FBI különleges ügynökének közleményében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap