2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megújul Görgei Artúr lovasszobra és a Fehérvári rondella a budai Várban

2021. június 17. 11:19 MTI

Megkezdődött Görgei Artúr budai Várban álló lovasszobrának restaurálása, a Fehérvári rondella rekonstrukciója és a környező várfalak felújítása a Nemzeti Hauszmann program keretében.

Az alkotást most daruval szállították el a budai Várból, hogy megkezdődhessen a restaurálása. A mára már leromlott állapotú szobor megszépítésére azért nyílik lehetőség, mert a Nemzeti Hauszmann program keretében a Várkapitányság elkezdi a Fehérvári rondella felújítását – közölte az MTI-val a Várkapitányság.

Mint a közlemény emlékeztet, a szakértői vizsgálatok szerint mára a védmű szerkezete menthetetlenné vált, falai nem javíthatók, így a felújításhoz a rondella 1950-es években épült falait először teljes egészében el kell bontani, majd újjá kell építeni.

A rekonstrukciót gondos előkészítő munka, régészeti próbafeltárások és geofizikai vizsgálatok előzték meg. A visszabontás régészeti megfigyelés mellett zajlik majd, melynek során feltárják az erődítményt, azonban annak műemléki és régészeti korú szövetei nem fognak sérülni, az építési munkák során pedig a jelenlegi bástya kőanyagát használják fel – hangsúlyozza a Várlapitányság.

Közleményük szerint a Nemzeti Hauszmann program fő céljai között az is szerepel, hogy a budai Várban élők és az ide látogatók a várfalak mentén körbejárhassák a teljes Budavári Palotanegyedet. A Fehérvári rondella és a József főhercegi palota rekonstrukcióját követően a látogatók a nyugati várfal eddig elzárt szakaszán sétálhatnak végig, egészen a Csikós udvarig.

Mint a közlemény felidézi, Görgei Artúr szobra 1998 óta áll a Fehérvári rondellán. Marton László alkotása ifj. Vastagh György második világháborúban ledöntött Görgei-szobra alapján született; az eredeti mű még a Hadtörténeti Múzeum mellett, az Esztergomi rondellán állt.

A szobor talapzatán a hadvezér neve eredeti alakban, Görgeyként szerepel, de miután az 1848-as forradalom iránti rokonszenve miatt akkoriban elhagyta családnevéből a nemesi származására utaló y betűt, az utókor egyre gyakrabban Görgeiként hivatkozik rá.

A teljes körűen restaurált Görgei-szobrot a Fehérvári rondella elkészülte után visszaállítják eredeti helyére.

A munkálatok során kiemelten odafigyelnek arra, hogy a lehető legkisebb mértékben zavarják a Várban élők nyugalmát. A Tóth Árpád sétányhoz kapcsolódó átjárót és a rondellát a felújítás ideje alatt nem lehet majd megközelíteni, a rondella környezetében és a Palota úton táblákon jelzik a gyalogosok számára az ideiglenesen lezárt útvonalakat – közölte a Várkapitányság.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár