2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kitartóan harcol az orosz múzeum az általa felfedezett Tiziano-festményért

2018. december 19. 14:51 MTI

Megvenné a Puskin nevét viselő Moszkvai Állami Képzőművészeti Múzeum az Adonisz és Vénusz című festményt, amelyről az ő szakértői derítették ki, hogy Tiziano munkája. Egyelőre azonban várniuk kell.

A moszkvai Puskin Múzeum szakértői szeretnék megvásárolni a tulajdonosától azt az értékes festményt, amelyről ők maguk állapították meg, hogy Tiziano alkotása. Egyelőre azonban várniuk kell, mert le kellett venniük egyik kiállításukról a képet, mert a tulajdonos visszakérte, ráadásul az eladási szándékától is elállt.

Az Adonisz és Vénusz című festmény éppen a múzeum által vált kifejezetten értékessé, miután Vlagyimir Logvinyenko műgyűjtő 2005-ben megvásárolta, és beadta a múzeumba ellenőrzésre. Logvinyenko egyébként egy árverésen vásárolta az alkotást, amit akkor még ismeretlen alkotó 1600 körül készült festményeként értékesítettek. A képnek volt egy másik verziója a madridi Pradóban, és akkor még azt hitték, az az eredeti. A műgyűjtő a moszkvai Puskin Múzeumtól kért szakvéleményt, ahol arra a megállapításra jutottak, hogy
nem a számtalan másolat vagy tanítványok által festett változatok egyike, hanem maga az eredeti.

Még a világhírű madridi Prado múzeum is elismerte, hogy a náluk lévő Adonisz és Vénusz csak a „második verziója” az eredetinek, amely az orosz műgyűjtő birtokában van. A Puskin Múzeum még abban is segített a tulajdonosnak, hogy a restaurálásra szoruló kép a legjobb szakértők kezébe kerülhessen. A két évig tartó restaurálás után a festményt Svájcban őrizték. Logvinyenko 2017-ben kölcsönadta a festményt a moszkvai múzeumnak, ahol két éven át volt látható a híres velencei triásznak, Tizianónak, Tintorettónak és Veronesének szentelt kiállításon. Úgy volt, hogy a szerződés lejárta után a Puskin Múzeum megvásárolja Logvinyenkótól a képet, és erre a célra még közösségi gyűjtést is szerveztek, ám a műgyűjtő a korábbi szóbeli megállapodásokat felrúgva nemrégiben azt jelezte, hogy eláll eladási szándékától és visszakérte a festményt.

Viktorija Markova, a Puskin Múzeum tudományos igazgatóhelyettese azt közölte az TASZSZ hírügynökséggel, hogy továbbra sem mondtak le a Tiziano-festmény megszerzéséről, és van egy szponzoruk, aki hajlandó segíteni a vételár előteremtésében. Úgy tudni, hogy a műgyűjtő végül mégis hajlandó tárgyalni a múzeummal, ki is tűzték egy megbeszélés időpontját december 26-ra. Az orosz sajtó 10-20 millió dollárra becsüli a másolatból eredetivé avanzsált Tiziano-kép piaci értékét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár