2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

1600 éves, Krisztust ábrázoló festményre bukkantak a római katakombákban

2017. június 15. 11:43

Az Örök Város alatt húzódó, 17 kilométer hosszúságú Szent Domitilla katakomba valóságos labirintust képez Róma alatt. A földalatti alagútrendszer évszázadokon át szolgált a város keresztény közösségének temetkezési helyéül. Most a kutatók az egyik sírhely falán – a lézeres tisztítási műveletet követően – egy gyönyörű, 5. század eleji freskót tártak fel, amely Jézus Krisztust és az apostolokat ábrázolja.

A 17 kilométer hosszúságú Szent Domitilla katakombát az ókori keresztények a második századtól használták. Főként a városi elit temetkezési helyéül szolgált. A legrégibb keresztény sírhelyek között lévő kamrákat gyakran díszítették különféle festményekkel, azonban ezeket mára belepte a több mint másfél évezredes kosz és koromréteg, így szinte semmi sem látszik belőlük, írta a Live Science.

A kutatók most egy lézeres technika segítségével igyekeznek eltávolítani a koromréteget, és megtalálni a freskókat. Hamar sikerrel jártak, ugyanis az egyik gabonakereskedő kamrájában egy gyönyörű Krisztus-festmény bukkant elő, amely feltehetően a feltámadt Jézust ábrázolja az apostolokkal. Magát a kamrát a 17. század óta ismerik, amikor is egy Antonio Bosio nevű felfedező rálelt a labirintusban.

„Csak a leggazdagabb családok engedhettek meg maguknak ilyen temetkezési kamrát” – magyarázta Barbara Mazzei, a Pápai Régészeti Bizottság munkatársa.

Miután a lézerek finoman átvágták a koszréteget, fokozatosan lett látható a nem mindennapi freskó, amelyen a gabonakereskedő maga is látható. A szakirodalom korábban főként pékként hivatkozott a családfőre, azonban a letisztított festmény rendet tett a foglalkozások között. Ugyanis az ábrán a díszes tunikába öltözött férfi egy méretes modius (gabona mérésére alkalmas tartály) mögött áll.

A kereskedő mögötti falrész igen részletesen bemutatja a Rómába vezető gabonakereskedelem útvonalait, a gabonatermelés és -forgalmazás lépéseit. „A festményeket elnézve kiviláglik, hogy a kereskedő igen büszke lehetett munkájára és a megszerzett társadalmi elismerésre” – mondta Mazzei.

A gabonakereskedőt ábrázoló freskóhoz közel, egy másik, falusias jeleneteket ábrázoló falfestményen pásztorok, valamint a trónon ülő Krisztus látható, mellette két csoportban az apostolokkal, köztük a Jézus előtt álló, a mennyországba felemelt karral bebocsátást kérő elhunytak védőszentjeivel, Péterrel és Pállal. Mindez eléggé ritka a katakombafestészetben, ugyanis a kereszténység kezdeti évszázadaiban nem ábrázolták a Megváltót – magyarázta a régész.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár