Újabb volt kommunista román börtönparancsnokok a vádlottak padján
2016. június 30. 15:19 MTI
További két volt romániai kommunista börtönparancsnok ellen tett büntetőjogi feljelentést csütörtökön a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER).
Korábban
A román sajtó által "kommunista pribékeknek" nevezett egykori börtönparancsnokok közül eddig kettőnek az ügyében született ítélet. A hírhedt Ramnicu Sarat-i börtön egykori parancsnokát, Alexandru Visinescut idén februárban jogerősen húsz év börtönbüntetésre ítélték, ő már megkezdte büntetése letöltését. Ugyancsak húsz éves szabadságvesztésre ítélték első fokon Ion Ficiort, a peripravai munkatábor egykori parancsnokát márciusban.
Most Marian Petrescut, a galaci (Galati) börtön egykori parancsnokát és helyettesét, Gheorghe Bostinát jelentették fel emberiesség elleni bűncselekményekért az ügyészségen: előbbit 104, utóbbit száz politikai fogoly haláláért tartják felelősnek. Mindketten az országos börtönigazgatóság tisztjei voltak 1950 és 1964 között, Bostina a dobrudzsai Ostrovon létesült munkatábort vezette.
Az IICCMER csütörtöki sajtóértekezletén felhívást intézett a Duna-deltában felépített peripravai munkatáborban eltűnt foglyok családtagjaihoz, hogy DNS-mintákkal segítsék az onnan kihantolt holttestek azonosítását. A román állami intézmény az utóbbi másfél évben nem csak régészeti, hanem büntetőjogi szempontból is bizonyító erejű feltárásokat végzett az egykori munkatábor területén, ügyészek és igazságügyi orvosszakértők jelenlétében - magyarázta Radu Preda, az IICCMER ügyvezető igazgatója.
Az intézet vezetője arra panaszkodott: hiába rendelkeznek az egykori politikai foglyok részletes tanúvallomásaival az elszenvedett kínzásokról, és hiába tudják névvel és lakcímmel beazonosítani az elkövetőket, nem lehet már őket felelősségre vonni, mert egy sor bűncselekményük elévült. A volt börtönparancsnokok elszámoltatásához meg kell találni és azonosítani kell áldozataik földi maradványait, és azt is bizonyítani kell a bíróság előtt, hogy az általuk kialakított fogvatartási körülmények - a rendszeres verések, az ivóvíz, az élelem és az orvosi ellátás hiánya - okozta a foglyok halálát.
A román büntető törvénykönyv életfogytiglani vagy 15-től 25 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja azt, aki - politikai, faji, vallási, etnikai, szexuális, vagy más, a nemzetközi jog szerint elfogadhatatlan okok miatt - alapvető emberi jogaitól megfosztja egy csoport tagjait. Mivel a még életben lévő egykori börtönparancsnokok túl vannak 60. életévükön, a román jog szerint esetükben 25 év a kiszabható maximális büntetés.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap