2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Újabb tömegsírt találtak Boszniában

2015. december 15. 16:27 MTI

Két feltételezett háborús bűnöst fogtak el, egy ellen pedig vádat emeltek Bosznia-Hercegovinában kedden; a boszniai szerb férfiakat azzal gyanúsítják, hogy az 1992-1995-ös boszniai háború idején háborús bűnöket követtek el bosnyákok ellen.

A boszniai államügyészség vádat emelt a 48 éves Srecko Acimovic ellen, aki a vádirat szerint 1995 júliusában a boszniai szerb csapatok parancsnokaként részt vett a srebrenicai mészárlásban, valamint a helyi civil bosnyák lakosság elűzésében. A vádirat szerint Acimovic több mint ezer ember meggyilkolására adott ki parancsot, valamint személyesen választotta ki a kivégzések helyszínét a Drina folyó partján fekvő, kelet-boszniai Kozlukban. Itt legalább 1040 férfit és fiút gyilkoltak meg az ügyészség információi szerint, majd a folyóparton egy jelöletlen tömegsírban temették el őket.

A kozluki tömegsírról két évtizedig senki nem tudott, a kutatás csak idén decemberben kezdődött el egy szemtanú vallomása alapján. Eddig mintegy 30 ember maradványait találták meg. A boszniai állami nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) kedden elfogott egy másik volt boszniai szerb parancsnokot is. A 65 éves Milan Bogdanovicot azzal gyanúsítják, hogy 1995 júliusában Srebrenicában emberiesség elleni bűncselekményeket követett el bosnyákok ellen, amikor részt vett helyi civil lakosok elűzésében és meggyilkolásában. Emellett a férfit azzal is gyanúsítják, hogy részt vett a fogva tartottak kínzásában, verésében és kényszermunkára fogásában.

A SIPA kedden elfogta a 62 éves Dragan Petkovicot is, akit azzal gyanúsítanak, hogy a szerb hadsereg tagjaként 1992 nyarán Szarajevó területén háborús bűnöket követett el a helyi civil lakosság ellen. Srebrenica a boszniai háború idején ENSZ-védelem alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el a várost, és a békefenntartók szeme láttára mintegy nyolcezer férfit és fiút hurcoltak el, akiket a következő napokban lemészároltak. A vérengzést a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) több ítéletében népirtásnak minősítette. Ezt tartják a II. világháború óta elkövetett legsúlyosabb mészárlásnak Európában. Kutatócsoportok még mindig dolgoznak az áldozatok holttesteinek felkutatásán. A boszniai háborúban mintegy 100 ezren vesztették életüket, és majdnem kétmillióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Háborús bűnök miatt eddig több mint kétszáz embert ítéltek el, többségében szerbeket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A kozluki tömegsír feltárása
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár