2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elrejthette gerincferdülését III. Richárd 

2015. április 15. 08:39

Egészen 1485-ben bekövetkező haláláig takargathatta gerincferdülését III. Richárd angol király - állapította meg egy új, a bosworthi csatában elesett uralkodó egészségi állapotával és halála utáni megítélésével foglalkozó tanulmány.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, március végén uralkodónak kijáró méltósággal - halála után több mint öt évszázaddal - helyezték végső nyughelyére III. Richárdot, Anglia utolsó Plantagenet-királyát, az angol monarchia történetének egyik legvitatottabb személyiségű egykori uralkodóját, akit 1485-ben, a rózsák háborúját lezáró bosworthi csatában öltek meg ellenfelei.

Richárd ruhátlan holttestét annak idején ellenfelei koporsó nélkül, összekötözött kézzel vetették egy sebtében kiásott sírgödörbe a leicesteri Grey Friars ferences kolostor templomának kerengőjében, s azt csak 2012 augusztusában sikerült feltárni korabeli térképek és modern helymeghatározó eszközök segítségével a leicesteri városi tanács szociális ügyosztályának parkolója alatt.

Az azóta folyó kutatások során kiderült, hogy bár a Shakespeare ábrázolásában megjelenő sánta, púpos, sorvadt karú figurától igen messze volt, Richárd súlyos gerincferdülésben szenvedett, ami serdülőkorában, nagyjából 10 évesen alakult ki nála. Mary Ann Lund, a Leicesteri Egyetem kutatója úgy látja, a néhai uralkodó minden bizonnyal arra törekedett, hogy tekintélyének megőrzése végett valahogy elrejtse testi hibáját.

"Nagyon valószínű, hogy Richárd ügyelt a megjelenésére" - írja Lund a Medical Humanities című szaklap hasábjain. "Öltözékének szabása minden bizonnyal el tudja rejteni gerincferdülését a nép előtt, persze az udvartartás, szolgálói, illetve a királyt öltöztető, fürdető, testét ápoló orvosi személyzeten kívül" - magyarázza Lund.

A szakértő elmondása szerint egyetlen korabeli utalás sem maradt fenn III. Richárd életéből a király testi hibájára vonatkozóan, talán mert azt tiszteletlenségnek tartották volna a regnáló uralkodóval szemben, vagy mert Richárd ügyesen el tudta rejtegetni. A királyt magasan képzett orvosok vehették kezelésbe, akik speciális eszközökkel, segítőkkel próbálták őt gyógyítani.

"Csak a király viszonylag szűk köre lehetett tisztában Richárd valódi egészségi állapotával. Azonban a kortárs beszámolók hiánya ezt még nem bizonyítja" - szögezte le Lund. Annyit azonban tudunk, hogy több száz szemtanú láthatta a király esetleges gerincferdülését, miután Tudor - a későbbi VII. - Henrik felkelőserege a legyőzött és megölt Richárd lecsupaszított, sebekkel borított holttestét lóhátra kötözve közszemlére tette Leicesterben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár