Hat mítosz III. Richárdról
2015. március 11. 14:06
Miután 2012-ben bejárta a hír a világot, hogy megtalálták az utolsó, csatában elhunyt angol király, III. Richárd maradványait egy leicesteri parkoló alatt, sorra jelentek meg a beszámolók és az egyéb érdekességek az 1485-ös bosworth-i ütközetben elesett uralkodóról. Köztük nem egy tévhit, és ezekből a History Extra hat mítoszt gyűjtött össze. Valóban gyilkos és trónbitorló volt III. Richárd? Miért akarta volna a fattyúnak kikiálltott unokahúgát feleségül venni? Fehér vagy szürke lovon ment a bosworth-i csatába? Hol töltötte élete utolsó éjszakáját?
Korábban
A gyilkos
Shakespeare híres drámájában, a III. Richárdban a címszereplő a történet szerint élete utolsó éjszakáján nem tud elaludni, ugyanis azoknak a szelleme kísérti őt, akiket meggyilkolt. Többek között Edvárd herceg (VI. Henrik feltételezett fia), maga VI. Henrik, Clarence grófja, Rivers gróf, Lord Richard Grey és Sir Thomas Vaughan, Lord Hastings, a „hercegnő a Towerben”, Buckingham hercege, valamint Anne Neville királyné jelenik meg az uralkodó előtt, akit halála után még évszázadokkal is a királydráma alapján ítéltek meg.
Clarence, Rivers, Grey, Vaughan és Buckingham lordokat azonban nem meggyilkolták, hanem jogi úton elítélték és kivégezték őket. Clarence grófját még IV. Edvárd valószínűleg Woodville Erzsébet királyné sugallatára küldte a bitófára, Rivers, Grey és Vaughan grófokat pedig Northumberland earlje tette el láb alól. Lord Hastings-t és Buckingham hercegét ugyanakkor valóban III. Richárd király végeztette ki, mert összeesküdtek ellene. A Richárdot legyőző és hatalomra kerülő VII. Henrik azonban ugyanezt a véres technikát alkalmazta uralma megszilárdítása érdekében.
Arra nincsen bizonyíték, hogy Edvárd herceget, VI. Henriket, a „hercegnőt a Towerből”, valamint Anne Neville királynét bárki is meggyilkolta volna. Edvárd a tewkesbury-i csatában lelte végzetét, Anne Neville pedig valószínűleg természetes halállal távozott az élők sorából. Ha III. Richárd valóban egy, az érdekeiért bármikor ölni képes, kegyetlen gyilkos lett volna, akkor a Stanley-házaspárt, illetve John Mortont is eltette volna láb alól. Morton ugyanis összeesküdött Hastingsszel, ám ő csak börtönbe került, Lady Stanley pedig bár részt vett a Buckingham-felkelésben, s férjének hűsége is igencsak megkérdőjelezhető, több mint két évtizeddel túlélték Richárdot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap