A szálló, ahol Krúdy és a Gestapo is megfordult
2014. március 14. 08:52 MTI
Száz éve, 1914. március 14-én nyitotta meg a kapuit a budapesti Astoria Szálló, amely a centenáriumi évben kiállításokkal, kulturális és gasztronómiai programokkal és nyitott napokkal várja a látogatókat.
Korábban
Az elmúlt száz évben az épületben működött az őszirózsás forradalom idején a Magyar Nemzeti Tanács, 1944-ben a Gestapo főparancsnoksága, de helyt adott a szálloda például a Csodálatos Júlia, a Rokonok vagy a Miniszter félrelép című filmek egyes jeleneteinek is. A centenáriumi évben gazdag programkínálattal várják a látogatókat, és kiállításokkal idézik fel az épület száz évének legfontosabb eseményeit - közölte a szállodát üzemeltető vállalat az MTI-vel.
A jelenleg hatemeletes, 138 szobás és négycsillagos szálloda a róla elnevezett közlekedési csomópontban, az Astoriánál, Budapest belvárosában található. Az Astoria helyén, a Hatvani kapu szomszédságában egykor Unger Benedek kovácsmester műhelye működött. Amikor Nádasdy Ferenc királyi biztos 1808-ban lebontatta a kaput és a városfal egy részét, a megürült térre kávéházat, fogadót, istállót, kocsiszínt építettek - olvasható a közleményben.
A mai szálloda elődje, a Zrínyi Kávéház és Vendégfogadó a pesti irodalmi élet egyik központja, politikusok, művészek találkozóhelye lett. Állandó vendég volt Petőfi Sándor is, aki itt írta meg János vitéz találkozását az óriásokkal, amelyről az Astoria falán ma is emléktábla tanúskodik. A Zrínyi Kávéház lebontása után az Unger, Elek és Takács családok három telken álló szállót terveztettek, amelyet az amerikai Waldorf Astoriát megjárt kiváló vendéglős, az építményt kibérlő Gellér Mihály tanácsát követve Astoriának neveztek el.
A Belváros szívében működő szálloda főbejárata a mai Kossuth Lajos utcára nyílt, mellette az étterem, a Magyar utcai bejáratnál pedig kávéház üzemelt. A kor minden vívmánya megtalálható volt a szállóban: felvonó és központi fűtés, zajmentes porelszívó rendszer és sok fürdőszoba. Az Astoria a kényes ízlésű Krúdy Gyula igényeit is kielégítette, de hírességekben soha nem volt hiány a vendégkönyv lapjai szerint.
A főváros ostromakor huszonnégy belövés és két bombatalálat érte az épületet, és az 1956-os forradalom is nyomot hagyott rajta. A hatvanas években már ismét a város legelőkelőbb szállodája lett, valamint új szárnnyal bővült a Magyar utcai oldalon. Legutóbb 2007-ben újították fel az épületet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Titokzatosan élt, de korántsem volt szadista szörnyeteg Báthory Erzsébet tegnap
- Megírta a magyar balsors bibliáját és a világról is tűpontos látleletet adott Bibó István tegnap
- Véletlenek sorozatával indult a belügy által is megfigyelt Cseh Tamás karrierje tegnap
- India és Mezopotámia civilizációit kötötték össze Kelet-Irán titokzatos városai tegnap
- Gyilkos Colt és bizarr párbaj: két izgalmas történet a forgótáras pisztolyok őskorából 2022.08.06.
- Tragédiával végződött az Északi-sark meghódítására indult svéd hőlégballonos expedíció 2022.08.06.
- Anglia vagy a halál! Az első nő, aki átúszta a La Manche csatornát 2022.08.06.
- Atomcsapás a világbéke hamis illúziójáért – Hirosima megsemmisülése 2022.08.06.