Háborús jóvátételt akarnak a görögök Németországtól
2014. március 6. 18:58 MTI
Második világháborús jóvátétel megfizetésére sürgette a görög államfő német kollégáját, a két ország kapcsolatának javítása érdekében Athénba látogató Joachim Gauckot csütörtökön, miközben a görög fővárosban dulakodás alakult ki a rendőrök és a megszorítások ellen tüntető szakszervezeti tagok között.
Korábban
Karolosz Papuliasz görög elnök a két államfő közös sajtótájékoztatóján közölte, hogy Athén nem tett le a jóvátételről, és a kérdés rendezése érdekében mihamarabb tárgyalásokat akar kezdeni. Gauck ugyanakkor azt hangoztatta, hogy bár Németországot "erkölcsi tartozás" terheli a közel hét évtizeddel ezelőtt történtek miatt, az anyagi jóvátételt illetően "a jogi utak lezárultak". Ehelyett egy "jövőalap" felállítását helyezte kilátásba, amely a "megértés hídja" lehetne a két ország között, ennél többet azonban nem árult el a tervről.
Athén tavaly vetette fel újra, hogy jóvátételt követel Németországtól, amely a görög kormánytól a nemzetközi pénzügyi segítségért cserébe elvárt megszorító intézkedések hajthatatlan szószólója. Bár a kormány nem nevezett meg pontos összeget, sajtóhírek szerint egy belső jelentés 162 milliárd euróra - a görög államadósság nagyjából felére - becsülte a Görögországot megillető pénz mértékét. Németország 1960-ban 115 millió márkás jóvátételt fizetett Görögországnak, ezért Berlin álláspontja szerint a kérdést már rendezték. Ugyanakkor a görög kormány a korábban kifizetett összeget csupán a teljes jóvátétel első részletének tekinti.
A súlyos gazdasági válsággal és megszorításokkal küzdő Görögországban az elmúlt években jelentősen erősödött a németellenesség, és a sajtó gyakran von párhuzamot a náci Németország és a Görögországot most takarékosságra kényszerítő berlini vezetés között. Gauck háromnapos látogatása pont ezen ellenséges hangulat enyhítésére irányul, amelynek keretein belül pénteken meglátogatja majd egy világháborús náci tömeggyilkosság helyszínét és a helyi zsidó közösséget is.
Ugyanakkor látogatásával párhuzamosan a görög főváros központjában dulakodás tört ki a rendőrség és több száz szakszervezeti tüntető között, akik annak ellenére vonultak utcára, hogy reggel nyolc és este hét óra között biztonsági okokra hivatkozva nem engedélyeztek demonstrációkat Athénban. A dulakodás azután alakult ki, hogy a tüntetők megpróbáltak áttörni egy rendőrkordonon, amit a pénzügyminisztérium közelében állítottak fel. A hatóságok könnygáz és gumibot bevetésével igyekeztek feloszlatni a tömeget.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap