Útra kel a Magna Charta
2013. július 15. 17:22 MTI
Útra kel a Magna Charta: a British Library összegyűjti a történelmi dokumentum fennmaradt négy eredeti példányát, hogy 2015-ben egy közös kiállítással ünnepelje az angol nemesek rendi jogait biztosító szabadságlevél születésének 800. évfordulóját.
Korábban
A brit könyvtár hétfőn jelentette be a rendkívüli kiállítás tervét hangsúlyozva, hogy első ízben kerül egy tető alá a négy nagy értékű példány és mindössze három napig tart majd a bemutató. A Magna Chartát János király bocsátotta ki 1215-ben, hogy jogaik írásba foglalásával lecsillapítsa a súlyos adóterhek és a despotikus uralkodás miatt lázadozó angol nemeseket.
"Számos példány készült az okiratból, amelyeket a püspököknek és valószínűleg a főbíróknak (sheriffeknek) is elküldtek Anglia-szerte" - emlékeztetett Claire Breay, a könyvtár vezető kurátora megjegyezve, hogy ezek közül négy eredeti példány fennmaradásáról tudnak. Kettő a British Library gyűjteményét gazdagítja, egy a közép-angliai Lincoln katedrálisban található, egy másik pedig a délnyugat-angliai Salisbury székesegyházban.
A tervek szerint a 2015 elejére időzített kiállításon kutatók vizsgálhatják meg a négy példányt és a közönség 1215 tagja is lehetőséget kap azok megtekintésére. Utóbbiak kiválasztására egy vetélkedő keretében kerül sor. A dokumentum annak a szóbeli megállapodásnak a leirata, amit a király báróival kötött a Windsor melletti Runnymede mezején. A megállapodás rögzítette a korona hatalmának határait és leszögezte, hogy maga a király sem áll a törvény fellett. A dokumentum egyik leghíresebb passzusa rögzíti, hogy szabad embert csak vele egyező státusúak törvényes ítélkezése alapján lehet elfogni és javait is csak így lehet lefoglalni.
Breay elmondta, hogy a megállapodás mindössze alig tíz hétig volt érvényben. A bárók ismerték János királyt, ezért kiköveteltek egy záradékot, amelyben beleegyezik, hogy nem próbálja megsemmisíteni az egyezséget, ennek ellenére az uralkodó szinte nyomban a pápához fordult, hogy érvénytelenítse a megállapodást. Bár a Charta számos cikkelyét figyelmen kívül hagyták, megváltoztatták vagy átírták az idők során, a dokumentum mégis a brit alkotmányosság alapja lett, nagy hatással volt a később készült történelmi dokumentumokra, beleértve az amerikai alkotmányt is.
A 13. században később több alkalommal ismételten kiadták, ezekből a példányokból 17 maradt meg, 15 Nagy-Britanniában, egy 1297-ből származó az ausztrál parlamentben egy pedig az amerikai Nemzeti Levéltárban található. Nagy-Britanniában 2015-ben egészéves megemlékezés-sorozattal adóznak a brit alkotmány alapkövének tekintett Magna Charta évfordulójának.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:05
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap