A családtörténeti irodalom újabb darabjainak bemutatója
2012. szeptember 25. 10:14 MTI
Megjelent A történelem segédtudományai című könyvsorozat első darabja, amely a genealógia tudományának első részét tartalmazza. A keddi könyvbemutatón ismertetik a családtörténeti folyóirat, a Turul ez évi első számát is a Magyar Országos Levéltárban (MOL).
A Genealógia I. című kötetet Reisz T. Csaba, a MOL címzetes főigazgatója, főosztályvezetője mutatja be. Az MTI-nek elmondta, ez a könyv arról szól, hogy a genealógiának, vagyis a (le)származástannak mik lehetnek a forrásai, milyen gyűjteményekben találhatók és hogyan kutathatók.
A Tarsoly Kiadó gondozásában megjelent mű a genealógiai szakirodalom historiográfiai áttekintését, a katolikus, református és evangélikus felekezetek forrásegyütteseinek levéltári és gyülekezeti kutathatóságát, a mikrofilmen lévő anyakönyvi gyűjteményeket, a MOL középkori, erdélyi és általános genealógiai kutatási lehetőségeit, a Hadtörténelmi Levéltár és Irattár, a megyei levéltárak vonatkozó forrásait, valamint a települések iratanyagának és a családi gyűjteményeknek a kutathatóságát tárja az olvasók elé.
"Bár a genealógiai kutatások elsődleges forrásai - különösen az újkorban - az egyházi, majd az állami anyakönyvek, de ezek nem kizárólagos és teljes tárházai az ősökről szóló információknak. A különféle szervezeti, (egyház)igazgatási, gazdasági összeírások, sematizmusok (egyházi adattárak), iskolai iratok ugyancsak fontosak lehetnek személyi és családi gyökereink feltárásához, jobb megismeréséhez" - nyilatkozta Reisz T. Csaba.
A szakember emlékeztetett arra, hogy az 1895. október 1-je előtt vezetett felekezeti anyakönyvek - amelyek addig az állami anyakönyvvezetés hiánya miatt pótolhatatlan értéket képviselnek - a családtörténet-kutatás olyan forrásai, amelyek a mormon mikrofilmezési akció eredményeképpen ma egy intézményben, a MOL óbudai kutatótermében is kutathatók.
A mormon mikrofilmezési akció Borsa Iván (1917-2006) történész és levéltáros ötlete nyomán jutott el a nyugat-európai gyűjtemények után Magyarországra. A MOL-ban a mormon egyház támogatásával modern mikrofilmlabort hoztak létre, ahol 1960-1969 között több mint 5 millió iratanyagról készítettek mikrofilmeket, amelyek személyekre vonatkozó életrajzi adatokat tartalmaznak. A kötetben Botlik József tanulmánya ismerteti a mormonok genealógiai törekvéseit.
Reisz T. Csaba megjegyezte, hogy a Genealógia I. nagyszerűen csoportosítja, hogy mit, hol és hogyan keressen a kutató, hangsúlyozta, hogy praktikus kézikönyv született, igaz, "csak haladóknak". Hozzátette, hogy kedden a Turul idei első számát is bemutatják. Ez a folyóirat a családtörténet legnagyobb múltú, ma is megjelenő szaklapja. Az 1883-ban alapított, majd 1992-ben újraindított periodika legújabb száma a tavaly ősszel megrendezett anyakönyvi konferencia legfontosabb előadásait adja közre, és ezáltal szorosan kapcsolódik a segédtudományi kötet tematikájához. A 2011-es konferenciát a Turul alapítója, a Magyar Genealógiai és Heraldikai Társaság (MGHT) szervezte.
A Genealógia I. kötetet Kollega Tarsoly István, Kovács Eleonóra, Pandula Attila és Vitek Gábor szerkesztette. A Turul című periodika új számát Kollega Tarsoly István, az MGHT alelnöke mutatja be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.