2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kikölcsönzi Trója aranyát a Penn Múzeum

2012. szeptember 6. 10:24 MTI

Antik ékszereket, a "Trója aranyának" nevezett, huszonnégy darabból álló kollekciót kölcsönzi ki Törökországnak határozatlan időre a Pennsylvaniai Egyetem régészeti és antropológiai múzeuma; a kedden aláírt egyezménynek köszönhetően a Penn Múzeumban bemutathatják a Midasz királlyal kapcsolatba hozható leleteket.

Julian Siggers, a Penn Múzeum igazgatója, a török kulturális és idegenforgalmi minisztériummal kötött egyezmény jelentőségét méltatva rámutatott, hogy az lehetővé teszi az intenzívebb együttműködést mind a régészeti feltárásokban, mind a kiállítás-szervezésben.

A Penn Múzeum 1966-ban vásárolta a bronzkori ékszereket, ám a leletek, köztük fülbevalók, függők és dísztűk eredete tisztázatlan volt. Az üzlet miatt hozta meg 1970-ben a múzeum vezetése az akkori időkben szokatlan döntést, miszerint visszautasítja a vásárlásra felkínált, tisztázatlan eredetű, esetleg csempészett műtárgyakat.

Az ékszerek sok éven át az intézmény raktárában voltak, míg 2009-ben kutatók fel nem fedeztek az egyik darabon egy parányi szennyeződést. Elemzése során a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a gyűjtemény nagy valószínűséggel Trójából származhat.

Brian Rose régészprofesszor, a Törökországban, Trójában és Gordionban folyó ásatások társvezetője arra mutatott rá, hogy az ékszereket azért kölcsönözték ki határozatlan időre, mert a leletek nagy valószínűséggel, de nem teljesen bizonyítottan Trójából származnak.

Az arany ékszereket az új trójai múzeumban állítják ki, amely két év múlva nyílik meg a Canakkale közelében, Isztambultól 240 kilométerre lévő lelőhelyen. A Penn Múzeumban 2016-ban mutatják be azokat a kincseket, amelyek Midasz király feltételezett sírjából kerültek elő. A tárlaton kiállítanak más régészeti helyszíneken előkerült műkincseket is, a leleteken keresztül adva áttekintést az ókori elit temetkezési szokásairól.

Midasz király Phrügia királya volt az i.e. 8. század közepén, sírját 1957-ben tárták fel a Penn Múzeum régészei. Az ásatások során napvilágra került leletanyag egy részét Ankarában állították ki.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár