2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Berlin öt évszázada nem törleszti adósságát

2012. július 20. 09:58 MTI

Mittenwalde álmos, festői kisváros Németország keleti részében, azonban egy csapásra a világ egyik leggazdagabb közösségévé válhatna, ha a főváros, Berlin megemberelné magát, és törlesztené a településsel szemben 1562 óta fennálló adósságát.

A tartozást bizonyító adósságlevél, amelyet egy helyi archívumban találtak, egyértelműen tanúsítja, hogy Mittenwalde 1562. május 28-án 400 holland forintot kölcsönzött Berlinnek. Kikötötték azt is, hogy az összeget évi hat százalékos kamattal kell visszafizetni. Csakhogy Berlin azóta sem fizetett. A Berlin-Brandenburgi Rádió (RBB) becslése szerint az akkori összeg ma 11 200 holland forintnak felel meg, ami euróra átszámítva hozzávetőleg 112 milliót tesz ki. Ha pedig a halmozott kamatokat és az inflációt is figyelembe veszik, az adósság eurómilliárdokra rúg.

A ma 8800 lakosú kisváros történelmével foglalkozó Vera Schmidt 1963-ban bukkant rá az adósságlevélre. Jóllehet a pecsét hiányzik az okmányról, a kutató szerint érvényességéhez kétség sem fér. „Már 1893-ban is vita tárgyát képezte a tartozás. Megvizsgálták az iratot, és arra jutottak, hogy az eredeti" – közölte.

Uwe Pfeiffer mittenwaldei polgármester a történésszel összefogva a közelmúltban megpróbálta behajtani az adósságot Berlintől, de ugyanúgy üres kézzel kellett távoznia, mint elődjeinek, akik 1820 óta nagyjából minden ötvenedik évben kísérletet tettek a pénz visszaszerzésére. A mostani küldöttek annyit azért elértek, hogy fogadta őket Ulrich Nussbaum berlini pénzügyi szenátor, aki kisebbfajta ceremónia keretében átnyújtott nekik egy 1539-ből származó holland forintot.

„Az ügy mindenesetre hűen jelzi, hogy adósságod egyszer úgy is utolér, függetlenül attól, hogy mikortól származik" – jegyezte meg a szenátor a Berliner Zeitung című lapnak. Amúgy a német fővárosnak igencsak főhetne a feje, ha komolyan fontolóra venné történelmi tartozásának a törlesztését: jelenleg ugyanis mintegy 63 millió euró hiányzik a város kincstárából.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár