2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mi lesz veled, Egyiptom?

2012. július 16. 08:55

Egyre-másra érkeznek a különböző egyiptomi régészeti lelőhelyek kifosztásáról, tönkretételéről szóló hírek a forradalom után még önmagát kereső, újjáépítésre váró észak-afrikai országból. Legutóbb El Hibehnél jártak fosztogatók, a kár hatalmas.

A 2011. januári egyiptomi eseményeket követően Carol Redmount (Berkeley Egyetem) barátaitól azt próbálta megtudakolni, hogy az észak-afrikai országban végigsöprő forradalmi hullám milyen károkat okozott az ókori örökségekben. A kutatónő 2001-ben folytatott ásatásokat a Kairótól 270 kilométerre délre levő El Hibehnél, azon a helyen, amely a fáraók korától egészen az iszlám eljöveteléig lakott volt. Az utolsó ásatási idény 2009-ben fejeződött be, a Redmount vezette csapat azonban kockázatosnak ítélte a visszatérést.

Mostanra az is nyilvánvalóvá vált, hogy a régészeti helyszínen talált maradványok veszélyben vannak, a területen pedig fosztogatásokról lehet hallani.

A kutatók által adott helyzetértékelés – „nagyon rossz” – még így sem állja meg pontosan a helyét. Amikor Redmound kollégáival idén februárban – bő egy évvel a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök bukását elhozó forradalom után – visszatért El Hibehbe, még jobban elszomorodott a látványtól. A rablók több száz gödröt ástak, a sírokat felforgatták, a falakat lerombolták, a múmiákat feldarabolták, így a terület most egy nagy szemétlerakóra emlékeztet.

El Hibeh korántsem az egyetlen olyan helyszín, amely komoly károkat szenvedett a forradalom óta. De kétségkívül az egyik legfontosabb, kiváltképp azért, mivel ez (volt) az egyik legkevésbé megbolygatott ásatási terület a harmadik átmeneti kor (i. e. 1076-712) idejéből; a települést i.e. 1070 körül alapították luxori magas rangú papok, s 1700 éven keresztül lakott volt.

A kutatónő végső elkeseredettségében külön Facebook-csoportot hozott létre, amelyhez már 1700-an csatlakoztak. A cél az, hogy a helyrehozhatatlan károkról szóló képek közzétételével felhívja a döntéshozók figyelmét az ásatási helyszín tarthatatlan állapotára.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár