Megállíthatatlan az illegális kincsvadászat Egyiptomban
2012. május 17. 15:30
Az egyiptomi forradalom által teremtett káoszt kihasználva tolvajok özönlötték el az észak-afrikai országot, hogy megszerezzék Egyiptom fáraói örökségét. Az ősi templomok közelében és az elszigetelt sivatagi helyszíneken történő illegális ásatások becslések szerint a százszorosára nőttek az elmúlt 16 hónapban.
Korábban
Miután az egyiptomi felkelés megdöntötte Hoszni Mubarak 29 éves uralmát, a biztonsági rendszer számos helyen összeomlott, a rendőrség egyszerűen felhagyott a munkával. A fosztogatási hullám betetőzéseként tavaly a régészeti raktárt is kirabolták, nem beszélve Kairó híres Egyiptomi Múzeumáról, az ország legnagyobb gyűjteményéről. A régészek és a régiségek védelmével foglalkozó hatóságok elszörnyedve állnak az esetek előtt, s igyekeznek mindent megtenni a csempészet megelőzése érdekében, miközben az európai és amerikai aukciós házak árverésein egyre több egyiptomi tárgy jelenik meg.
„A bűnözők annyira merészek lettek, hogy már a legjelentősebb területeken is – beleértve a gízai nagy piramisokat, az ehhez közeli egyéb építményeket, Luxor templomait – ásnak” – mondta Abdel-Rahim Hasszan vezérőrnagy, az idegenforgalomért és a régiségekért felelős rendőrkapitány. „Ez már nem a szegénység motiválta bűnözés. Ez a kapzsiságból fakad, amit tanult emberek irányítanak” – fűzte hozzá.
Egy olyan országban, amelynek civilizációját több mint ötezer éves homok fedi, az illegális ásatások már régóta problémát jelentenek. Rengeteg kincs lapul a föld alatt, azonban a biztonság elégtelen, a kincskeresések pedig gombamód szaporodnak: a Mubarak-ellenes felkelés 2011-es kezdete óta 5697 esetről tudnak, ami százszor több, mint az előző év számadatai az egyiptomi belügyminisztérium jelentése szerint.
Az ezzel kapcsolatos bűncselekmények száma is megnövekedett: 1467 tiltott régiségkereskedelmet és 130 külföldre történő csempészetet regisztráltak a hatóságok. Legalább 35 ember vesztette életét az illegális ásatások körüli incidensek során, amely számban benne foglaltatik az a tíz ember is, akiket Naga Hamadi városában idén márciusban élve eltemetett a rájuk ömlő föld, miközben kincsek után ástak. Többen a tolvajok közti heves viták során lelték halálukat; de ezek csak a rendőrség által már feltárt bűnesetek.
A minisztériumi tisztségviselők szerint a bűncselekmények számának megugrása a Mubarak elleni felkelés következtében összeomló bűnüldözési szervek számlájára írható. Az új hatalomnak pedig még nincs meg a „politikai tekintélye”, hogy megfelelő módon tudja kezelni a problémát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.