Poszttraumás stressz fenyegette a középkori lovagokat
2011. december 20. 09:18
Csak a mából nézve tűnnek könyörtelen gyilkológépeknek a középkori lovagok, ők ugyanúgy megvetették az erőszakot, s a poszttraumás stressz szindróma is felléphetett náluk - állítja egy új kutatás.
Korábban
A középkori lovagokat általában olyan vérszomjas katonáknak szokás ábrázolni, akik valóságos gyilkológépek voltak, s élvezték, mikor kiolthatták ellenfelük életét. Egy új kutatás az ellenkezőjét állítja, s nem kevesebbet mond, mint hogy a lovagok csak azért öltek, mivel ez volt a munkájuk – hasonlóan a modern katonákhoz. Sőt a középkor sem volt annyira véres, mint azt eddig hittük.
„A modern katonai pszichológia arra figyelmeztet, hogy a középkori szövegeket új megvilágításba helyezzük” – mondta el Thomas Heebøll-Holm, a Koppenhágai Egyetem SAXO Intézet munkatársa. „Korábban istenfélő hősökről és dicső erőszakról olvashattunk. A modern tudományok viszont a lovagok mentális gondjaira irányítják rá a figyelmet” – tette hozzá.
Néhány pszichológus szerint az erőszakot génjeinkben hordozzuk, míg mások úgy tartják, hogy a tanulás során "szívjuk" magunkba. Heebøll-Holm a kettő közé helyezi a középkor erőszak-percepcióját. „A bűnügyi statisztikákból és bocsánatkérő levelekből a történészek arra következtettek, hogy a középkor nem volt véresebb a mai koroknál, de persze más volt az erőszak megítélése” – így a kutató.
A középkori embernek szinte ugyanazok a félelmei voltak, mint a ma élőknek, például ugyanúgy elutasították az erőszak alkalmazását. Néhány kulturális sajátosság miatt az emberek azonban rákényszerültek arra, hogy erőszakhoz folyamodjanak, még ha az gyilkossággal is végződött. „Ha a család egyik tagjának becsületén foltot ejtettek, azt meg kellett torolni, s adott esetben megölni a támadót” – fejtette ki Heebøll-Holm, aki szerint ez arra vezethető vissza, hogy a hatóságok túl gyengék voltak ahhoz, hogy biztosítsák a rendet és a jogot.
A kutató szerint a lovagoknál poszttraumatikus stressz szindróma (posttraumatic stress disorder, PTSD) is felléphetett. Erre az egyik 14. században született könyv utal, amelyben korának leghíresebb lovagja, Geoffroi de Charny arra figyelmezteti bajtársait, hogy mire kell ügyelniük, ha gyilkosságot követnek el. A szerző felsorolja a lovagokra leselkedő legnagyobb veszélyeket (alvási zavarok, állandó éhség), s arra inti őket, hogy ezeket csak akkor tudják elkerülni, ha nem egyéni célokért küzdenek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap