Klimt-évforduló Ausztriában
2011. november 28. 12:15 MTI
Kiállítások sorával készülnek Gustav Klimt osztrák festőművész születésének százötvenedik évfordulójára az osztrák múzeumok.
Korábban
2012-ben lesz 150 éve, hogy a Bécs melletti Baumgartenben megszületett a szecesszió korának egyik meghatározó alakja. A saját korában, a múlt század elején még sokat támadott alkotó ma az osztrák művészet egyik legismertebb képviselője. A 150. évforduló programjai között nyolc múzeum összesen kilenc időszaki kiállítást kínál majd.
A Belvedere-ben, a világ legnagyobb - 22 darabos - Klimt-festménygyűjteményével rendelkező múzeumban egymás után két tárlat is a festővel foglalkozik. Márciusig látható még a múzeumban a Klimt és kortársa, Josef Hoffmann festő, iparművész tervező munkásságát bemutató tárlat, június 15-től pedig külön kiállítást szentel a múzeum Klimt születése 150. évfordulójának.
A világhírű festő kevéssé ismert alkotásaira irányítja rá a figyelmet a Bécsi Művészettörténeti Múzeum (KHM) a jubileumi évben. Az érdeklődők az épület lépcsőházában látható Klimt-freskókkal és az azokhoz készült vázlatokkal ismertetnek meg február 14-től, akár vezetett látogatás keretében is.
Klimt magánéletébe nyújt betekintést a festő szerelme, Emilie Flöge divattervező hagyatékán keresztül egy másik ismert kiállítóhely, a Leopold Múzeum. A tárlat foglalkozik többek között Klimtnek a salzkammerguti tóvidékre tett utazásaival is. Klimt számos tájképet festett az Attersee partján, köztük a csak röviddel ezelőtt felfedezett Tópart nyírfákkal című vásznat is. Az Attersee mellett a Klimt-évben tematikus sétákra várják a Klimt-rajongókat.
Nem marad ki a Klimt-év kiállítóhelyei közül az Albertina és a Bécs Múzeum sem. Utóbbinak van a világon a legnagyobb gyűjteménye Klimt rajzaiból a jubileum alkalmából május közepétől valamennyit bemutatják a nagyközönségnek. Az Albertina ugyancsak tetemes, 170 lapból álló rajzgyűjteményének nagy részét felvonultatja az a kiállítás, amely március 14-étől látható az Operaház mögött álló neves múzeumban.
Több mint egy évig tartó felújítás után, várhatóan 2012 júliusában nyílik meg a látogatók előtt az úgynevezett "Klimt-villa". Az osztrák főváros 13. kerületében, Hietzingben áll az az épület, amelyben a festő utolsó műterme volt. Klimt ott dolgozott 1911-től 1918-ban bekövetkezett haláláig. Az épületet 1923-ban jelentősen átépítették és a tavaly áprilisban megkezdődött felújítás előtt évekig üresen állt. A renoválás során eredeti formájában állítják helyre a műtermet és emlékhelyet rendeznek be a villában. Jubileumi programokat kínál 2012-ben a színháztörténeti és a néprajzi múzeum, valamint a Künstlerhaus és a Szecesszió háza is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Házmesterek a vészkorszakban
- Idén ősszel is megrendezik a Zsinagógák Hetét
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap