Értékes bibliai kéziratokat állítottak ki Izraelben
2011. október 7. 10:21 MTI
Mindössze néhány órára ismét kiállították az egykori damaszkuszi zsidó közösség által őrzött értékes bibliai kéziratok egy részét Izraelben.
Korábban
A gyűjtemény tizenegy kötete ma már az Izraeli Nemzeti Könyvtárban található, de biztonsági és állagmegőrzési okokból a kollekció javát csupán egyszer láthatta korábban a közönség, több mint tíz éve, szintén csak pár órára. Szerdán a gyűjtemény három kötetét, köztük a legrégebbi és legfontosabb kéziratot vették elő, és tárták az érdeklődők elé Jeruzsálemben egy esti szimpózium idejére.
A 700-1000 éves, pergamenre írt kéziratok a Közel-Keleten és Európában születtek. Egyikük sem származik Damaszkuszból, de az évszázadok során a város zsinagógáiban őrizték őket egészen a város zsidó közösségének XX. századi emigrációjáig. Együttesen a Damaszkuszi Koronák (Damascus Crowns) néven illetik a gyűjteményt, ami héberül a kéziratok rendkívüli jelentőségére utal.
A szíriai főváros több mint kétezer évig adott otthont zsidó közösségnek, ám a kormányzat zaklatásai, az arab nacionalizmus terjedése, és Izrael 1948-as megalapítása után emigrációba kényszerültek. Az első menekülthullámban sokan Libanonon és Törökországon át menekültek, a megmaradtak zöme pedig az 1990-es években hagyta el Damaszkuszt, amikor a nemzetközi nyomásra Háfez Asszad szíriai vezető lehetővé tette távozásukat. A közösség egy része Izraelben, más része az Egyesült Államokban telepedett le.
A gyűjtemény legöregebb kézirata a X. századból származik, és a kutatások szerint valahol a mai Izrael területén születhetett. Szövegén két ellentétes iskola hatása érződik, ezért a tudósok értékes információkat nyerhetnek belőle a bibliai szövegek kialakulásáról. A kézirat 1914-ben David Solomon Sassoon, neves brit kéziratgyűjtőhöz került. Az izraeli könyvtár 1975-ben vásárolta meg.
A szerdán kiállított kötetek között szerepel egy hétszáz esztendős Biblia. A tudósok úgy vélik, Olaszországban íródott. A kézirat Damaszkuszból való kijuttatásában a kanadai Judy Feld Carr játszott fontos szerepet, aki a hetvenes évek végétől szervezte a zsidók kimenekítését Szíriából. A menekültektől szerzett tudomást a Bibliáról, és 1993-ban Damaszkuszban egy rabbitól vette át a kötetet, amit aztán - Feld Carr elbeszélése szerint - egy tavaly elhunyt "nyugati keresztény férfi" egy fekete szatyorban az esőkabátja alatt csempészett ki az országból. Az értékes kézirat végül a következő évben Kanadából jutott el Izraelbe.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Római Birodalom
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- Pompeji titkait a modern technológia fejtheti meg
- Végül bizánci provinciává süllyedt a vandálok rettegett afrikai királysága
- A római nép rajongott érte, a filozófusok megvetették a véres gladiátorjátékokat
- Évtizedek óta zajlik Komáromban a római katonai és polgárváros feltárása
- Az erényes római nő megtestesítőjeként tekintettek Corneliára, a Gracchusok anyjára
- Pokoli kínokat szenvedhettek el a Vezúv lábánál élő Pompeii lakói
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.