A debreceni nyomda 450 éve
2011. május 17. 14:37 MTI
Könyvtörténeti kiállítással kezdődött meg a 450 éves debreceni nyomda (a mai Alföldi Nyomda) jubileumi programsorozata hétfőn Debrecenben.
Korábban
Kósa Lajos (Fidesz) polgármester köszöntőjében megemlékezett arról, hogy az 1561-ben alapított, azóta jogfolytonosan működő vállalkozás, amely mintegy 350 éven át a város kizárólagos tulajdonában volt, olyan kincs, olyan örökség, amelyet meg kell őrizni. Felidézte, hogy a nyomda első terméke Szent Pál apostol levelének magyarázata volt, amelynek egyetlen példánya a Kolozsvári Egyetem könyvtárában található.
A debreceni nyomdában 1849-ben bankókat nyomtak, de ott készült a Függetlenségi Nyilatkozat is - tette hozzá Kósa Lajos, megjegyezve, hogy 1918 és 1948 között Debrecen és a Református Egyház közös tulajdonában működött a nyomda. A polgármester megköszönte a sikeres "első 450 évet" a jelenleg a menedzsment és a munkavállalók tulajdonában lévő Alföldi Nyomdának, amelyben 2000-ben egy-egy darab tulajdonosi részvényt szerzett Debrecen városa és a Tiszántúli Református Egyházkerület.
György Géza, a nyomda vezérigazgatója szerint az, hogy Debrecen a reformáció magyarországi központjává válhatott, a Református Kollégiumnak és a könyvnyomtatásnak köszönhető. Mint elmondta, 1560 környékén sok más városban is alakult nyomda, de később szinte valamennyi eltűnt. "Az, hogy a debreceni nem erre a sorsa jutott, annak köszönhető, hogy kultúrpolitikai missziója volt: a reformáció szolgálata" - fűzte hozzá. A vezérigazgató megjegyezte, hogy a nyomda hosszú időn át maga mögött tudhatta a város és az egyház szellemi és anyagi támogatását.
Mint elhangzott, az Alföldi ma Magyarország egyik legnagyobb nyomdája. A 360 dolgozót foglalkoztató vállalkozás évente 2000-2200 kiadványt jelentet meg összesen 18 millió példányban, mintegy tízezer tonna papír felhasználásával - sorolta György Géza, aki arra is kitért, hogy a kor kihívásaira reagálva ma már hangos könyveket és e-book-okat is megjelentetnek.
A debreceni Kölcsey Központban a Nem pusztán üzletképpen tartatott című könyvtörténeti kiállítást június 4-ig tekinthetik meg az érdeklődők. Ugyanott hétfőn jubileumi könyv- és nyomdatörténeti szimpóziumot tartottak "a legrégibb folyamatosan működő" nyomdáról, délután pedig megnyitották A nyomdászat vonzásában című, az egykor az Alföldi Nyomdában dolgozott képzőművészek tárlatát.
Az ünnepségsorozat pénteken emléktábla-avatással és jubileumi emléküléssel fejeződik be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap