Közös adatbázisban a holokauszt során elrabolt műtárgyak
2011. május 4. 14:17
Egy most elkészült adatbázis jelentősen megkönnyítheti a műkincsek visszajuttatását eredeti tulajdonosaik leszármazottainak, valamint hatalmas előrelépés lehet a műkincsek történetének kutatásában - számolt be róla az Associated Press hírügynökség.
Korábban
A most elkészült felmérés (Reconstructing the Record of Nazi Cultural Plunder: A Survey of the Dispersed Archives of the Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg) sok ezer, az elrabolt műkincsek nyilvántartásával kapcsolatos, eddig ismeretlen náci dokumentumot tartalmaz. A feljegyzéseket a Harmadik Birodalom Alfred Rosenberg által vezetett hatósága, az Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg (ERR) készítette, amely 1940 és 1944 között koordinálta a világtörténelem legnagyobb műkincsrablását, műalkotások tömegét juttatva a náci vezetők magángyűjteményeibe. Az áttekintés egyediségét az adja, hogy kilenc ország 29 archívumába szétszóródott ERR dokumentumokat összegzi. A gyűjtemény tartalmazza a lelőhelyeket, online elérhetőségeiket, és részleteket a tárolt anyaggal kapcsolatban.
A felmérés célja kettős: egyrészt a vitatott eredetű műalkotásokkal rendelkező múzeumok számára biztosít információt, másrészt a holokauszt előtti tulajdonviszonyok helyreállításában kíván segédkezni. Az áttekintés összeállítója Patricia Kennedy Grimsted, a második világháborús források szakértője volt, a kutatás költségeit a Claims Conference nevű jóvátételi szervezet állta, és eredményeit az International Institute for Social History tette közzé.
Az adatbázis 140 ezer oldalnyi EER dokumentumra mutató hivatkozást tartalmaz, az Ukrán Állami Levéltár anyagából. Ezeket az egykoron titkos iratokat 2010-ben digitalizálták és tették elérhetővé a Claims Conference nevű jóvátételi szervezet segítségével. Emellett a német szövetségi levéltárak digitalizált anyagaiban is kereshetünk.
Több hasonló kezdeményezés zajlott le az elmúlt években a Claims Conference támogatásával. 2010 októberére készült el az az adatbázis (Cultural Plunder by the Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg: Database of Art Objects at the Jeu de Paume), amely több mint 20 ezer, Franciaország és Belgium területéről elrabolt műtárgy adatait tartalmazza. Az alkotások kereshetőek művész, alkotó vagy gyűjtemény szerint.
A Zsidók Anyagi Követelései Németországgal Szemben Fórum (Conference on Jewish Material Claims Against Germany, ismertebb nevén Claims Conference)1951 óta dolgozik a holokauszt során elrabolt anyagi javak tulajdoni viszonyainak helyreállításáért. A szervezet három tevékenységet támogat az ERR viszonylatában: az első a jelen felmérés internetes publikációja és az előzetes áttekintés elkészítése. A második a különböző irattárakban található ERR anyagok feltérképezése és hozzáférhetővé tétele. A harmadik a US Holocaust Memorial Museummal közösen egy kereshető adatbázis létrehozása, amely több mint 20 ezer, Franciaország és Belgium területéről elrabolt tárgyat tartalmaz.
A kutatások nemcsak az egykori zsidó tulajdonosok számára lehetnek hasznosak, hanem Oroszország számára is, mert a szovjet állami intézményekből számos műkincset raboltak el a második világháború folyamán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban
- A középkorban pontosan kiszámolták a teremtés kezdetének dátumát is
- Félmillió áldozatot követelt a Banglades függetlenségét is elhozó Bola-ciklon 09:50
- Jezsuita mintára hozta létre Pázmány Péter a nagyszombati egyetemet 09:05
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin tegnap
- First Ladyk politikai szerepben tegnap
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást tegnap
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint tegnap
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz tegnap
- A rabszolgaság megszüntetése miatt lázadtak fel az amerikaiak ellen Haitin tegnap