2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Gorbacsov megkapta a legmagasabb orosz kitüntetést

2011. március 3. 13:53 MTI

Mihail Gorbacsovnak, a Szovjetunió első és egyben utolsó államfőjének, a peresztrojka és a glasznoszty atyjának Oroszország legmagasabb kitüntetését adományozta szerdán Dmitrij Medvegyev orosz államfő.

A Szent András apostolról (Andrej Pervozvannij) elnevezett érdemrendet 80. születésnapján vette át Mihail Gorbacsov a Kremlben.

A jelenlegi államfő egyben megajándékozta az ünnepeltet "mint kollégát, mint államfőt és mint jogászt" a Szergej Witte gróf, III. Sándor orosz cár pénzügyminiszterének írásait tartalmazó, Az állami élet törvényeinek örök voltáról című kötettel. Gorbacsov erre azzal reagált, hogy ő már minden könyvet odaadott Medvegyevnek, amelyet szükségesnek tartott, a feleslegeseket pedig mellőzni kell. Medvegyev hangsúlyozta, hogy a legmagasabb kitüntetést a Gorbacsov végezte hatalmas munka éppen megfelelő értékelésének tartja.

A Szent András érdemrend 1917-ig a cári Oroszország legmagasabb kitüntetése volt, majd 1998-ban Borisz Jelcin elnök állította vissza. Vlagyimir Putyin kormányfő Mihail Gorbacsovot felköszöntve azt írta: "Itthon és messze Oroszország határain túl is Ön korunk egyik legkiemelkedőbb államférfiújaként ismert, aki érezhető hatással volt a világtörténelem menetére, és sokat tett Oroszország tekintélyének megerősítéséért".

A Gorbacsov nevéhez fűződő peresztrojka az általa kezdeményezett társadalmi-gazdasági reformcsomagot jelentette, a glasznoszty szó szerint nyíltságot jelent, de a Gorbacsov-érában a teljesen új politikai stílust jelölte.

Mihail Szergejevics Gorbacsov 1985-től a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára, majd a Szovjetunió elnöke volt. Reformkísérletei a hidegháború végéhez vezettek, de végül a kommunista rendszer bukásához, a Szovjetunió széthullásához vezettek. 1990-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki.

1991 augusztusában a szovjet rendszert védelmező kommunista vetélytársai puccsot kíséreltek meg ellene. Ennek kudarca után betiltotta és feloszlatta a Szovjetunió Kommunista Pártját. Miután nem sikerült megakadályoznia a szovjet köztársaságok önállósulási törekvéseit, 1991. december 25-én lemondott a Szovjetunió elnökének tisztségéről.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár