Brodarics-év az Országos Levéltárban
2011. január 21. 16:10
Brodarics István I. Ferdinánd királyhoz intézett, az ország problémái felett érzett aggodalmát ecsetelő levelének segítségével kívánja bemutatni szakmai tevékenységét a Magyar Országos Levéltár (MOL), amely egész éven át tartó programokat szervez Mohács krónikása köré.
Korábban
Kálnoki-Gyöngyössy Márton – héten lemondott – kultúráért felelős helyettes államtitkár a nemzeti emlékezet fontos részének nevezte a nemzeti intézmény birtokába került páratlan történeti értékkel bíró dokumentumot, s egyben óhaját fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a MOL továbbra is folytassa ilyen irányú tevékenységét, nevezetesen a közkiadványok közkinccsé való tételét.
Reisz T. Csaba főigazgató a Brodarics-projekt nyitórendezvényén előadásában elmondta: a búcsúlevél megszerzése a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) iratvásárlási támogatásával jöhetett létre, amely egyedüliként biztosít forrást az ilyen jellegű projektek megvalósításához. A Brodarics-levelet a Központi Antikvárium ajánlotta megvételre, amelyre 2009 végén került sor, s amelyet alapos előkészületek, tanulmányok és szakmai vélemények előzték meg – mondta el a főigazgató.
A végül 3 millió forintért megvásárolt levél fakszimiléje már elérhető, a kiadványt az Archív kiadó közreműködésével adták közre egy kísérő tanulmánnyal együtt. A Brodarics-projekt azonban korántsem ért véget a fakszimile kiadásával, a MOL ugyanis egész éven át tartó programokat kínál a téma iránt érdeklődők figyelmébe.
Március közepére várható a levelet tágabb történeti távlatból bemutató Brodarics-emlékkönyv kiadása, amelynek szerzői dr. Pálffy Géza, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, dr. Kasza Péter, a Szegedi Tudományegyetem Klasszika-Filológia Intézetének adjunktusa és a MOL munkatársai. Júniusban a Nemzetközi Levéltári Nap alkalmából kerül sor a projekthez kapcsolódó, általános és középiskolásoknak szóló oktatási füzetek bemutatására. Októberben, a krónikás születésnapján (20.) Kasza Péter szerkesztésében jelenik meg a Brodarics István kiterjedt, Lengyelországtól Itáliáig terjedő levelezését közreadó kötet, amelyet egy mini-konferencia fog kísérni.
Reisz. T. Csaba előadása végén sietett leszögezni: mivel az intézményben a 3 ezer kutató mellett mintegy 8 ezer látogató is megfordul évente, fontosnak tartják a közművelődési feladatok ellátását, ezért a MOL nyáron bekapcsolódik a Múzeumok Éjszakája programsorozatba, a Kulturális Örökség Napjai program keretében pedig ismét kiállítják az eredeti dokumentumot.
Brodarics István 1480 körül született a Szerémségben. Itáliában tanult, Magyarországra visszatérve magas egyházi és világi tisztségeket viselt. 1526-ban II. Lajos kancellárjaként maga is részt vett a mohácsi csatában, amelynek elvesztése után – a magyarokat árulással vádoló Johannes Cuspinianus bécsi humanista röpiratára válaszul – írta meg a mohácsi csata történetét. (De conflictu Hungarorum cum Turcis ad Mohacz verissima historia) A király halála után előbb Ferdinánd mellé állt, de amikor látta, hogy az trónigényét egy Magyarország ellen indítandó háború árán is biztosítaná, Szapolyai János pártjához csatlakozott – erről szól a Dévénybn 1527. március 18-án kelt levél is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A náci Németország jellemzői
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- Már 1918-ban lépéseket tett az egyesülés felé Németország és Ausztria
- 12 ezer, Argentínában élt náci nevét tartalmazó listára bukkantak
- Tökéletes ürügy volt a szabadságjogok megszüntetésére a Reichstag felgyújtása
- A háború utolsó napjaiban megpróbálta átvenni Hitlertől a hatalmat Hermann Göring
- Máig nem tudni pontosan, hány roma áldozata lehetett a holokausztnak
- Miért foglalkoztatták az ikrek az embereken kísérletező náci tudósokat?
- Két falu teljes kiirtásával bosszulták meg Reinhard Heydrich halálát a nácik
- Elhunyt a sobibóri haláltábor utolsó túlélőinek egyike
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap