Művészettörténeti szenzációt jelentenek a nabateus freskók
2010. augusztus 24. 12:54 The Guardian
Kétezer éves hellenisztikus falfestményeket restauráltak a jordániai sziklavárosban a szakemberek, akiknek alaposan meggyűlt a bajuk az évszázadok alatt az értékes műalkotásokra rakódott korom, füst, olajfolt és graffitik eltávolításával.
Korábban
A londoni Courtauld Institute szakértőinek mostanra sikerült megtisztítaniuk a páratlan leletet a festményeken éktelenkedő szennyeződéstől, amelyek akár sokkal értékesebbek lehetnek a hellenisztikus művészet által inspirált Herculaneumban felfedezett legkiválóbb római festményeknél is.
A jordániai műalkotások óriási jelentőséggel bírnak, ugyanis az idők során gyakorlatilag egyetlen hellenisztikus festmény sem maradt fenn egy darabban, a részletek pedig alig mondanak valamit a színekről és a kompozícióról. A restaurált képeket a nabateusok készítették, akik a görögökkel, a rómaiakkal és az egyiptomiakkal folytattak kereskedést, birodalmuk egykoron Damaszkusztól a Vörös-tengerig, a Sínai-félszigettől az arábiai sivatagig terjedt.
Az első században – esetleg még korábban – festett műalkotásoktól David Park professzor, a Courtauld szakértője szerint „leeshet az állunk”, az azokon látható virágok, madarak és különböző rovarfajok naturalista ábrázolásának segítségével ugyanis végre rekonstruálhatjuk az eddig kevéssé ismert népcsoport életét. A Petra National Trust ösztönzésére Stephen Rickerby és Lisa Shekede leheltek új életet a képbe; a munka három évig tartott, s csak a múlt héten fejeződött be. „A festmények igen rossz állapotban voltak” – mondta Rickerby, aki szerint a befeketedett rétegek alatt „valóban kivételes, gyönyörű, művészetileg és technikailag tökéletes alkotások rajzolódnak ki, amelyek semmi máshoz nem foghatók”.
Eddig három, Dionüszoszhoz, az ókori Hellász bor és mámor istenéhez kötődő szőlőfajtát, illetve borostyánt, valamint egy darut és egy színpompás palesztin napmadarat sikerült beazonosítaniuk a kutatóknak. Számos jelenetben puttó-szerű alakok láthatók, az egyik szárnyas gyermek például fuvolán játszik, amint éppen egy szőlőcikornyán ül, míg mások gyümölcsöt szednek és elhajtják a szőlőről csipegető madarakat. A remekült kimunkált, kifinomult képeket luxuskivitelben festették meg, s aranyozással látták el őket.
Petra a világ egyik leghíresebb régészeti emléke, ahol az ókori keleti tradíciók hellenisztikus építészeti megoldásokkal keverednek, a monumentális épületeket pedig vörös homokból faragták ki. A nabateusok fővárosa az i.e. 3. századtól kezdve jó négyszáz éven át gazdasági és vallási központként virágzott, a páratlan épületeknek helyt adó Shera hegység ráadásul Arábia, Egyiptom és Fönícia kereskedelmi útjainak kereszteződésében állt. 1985-től áll az UNESCO világörökségi védelme alatt.
A festmények azonban nem itt, hanem az öt kilométerre levő, a „kis Petrának” nevezett Siq al-Baridnál kerültek napvilágra. Mivel ezek a műalkotások számítanak a nabateus művészet legfontosabb kincseinek, Rickerby szerint a festmények még több turistát vonzhatnak majd a közeljövőben. A terület a nabateusok egyik pihenőhelyeként szolgált, körülötte ókori szőlőskertek és feldolgozó helyek voltak találhatók, amely megmagyarázza a festményeken található jelenetek gyakori előfordulását. „A festmények az ókori világ külső hatásairól tanúskodnak, s a Herculaneumnál talált római kori alkotásoknál is szebbek. Művészettörténeti szempontból óriási jelentősége van, és a hellenesztikus-római kulturális kapcsolatok szintézisét fejezi ki” – véli Rickerby.
Nagyon kevés kézirat maradt fenn az ókor eme titokzatos népcsoportjával kapcsolatban, de Sztrabón, Josephus Flavius és Diodórosz leírásaiból némi betekintést nyerhetünk a nabateusok életébe. Diodórosz olyan emberekről ír, akik „mélységesen szeretik a szabadságot”, míg Sztrabón „kiválóan kormányzott” népnek tartja őket, akik kevés rabszolgát, de sok lakomát tartanak, éneklő lányokkal és italozó tivornyákkal, ahol „senki sem tud tizenegy csészénél többet meginni”, amelyhez minden alkalommal más és más aranypoharat használnak.
A nabateusok a kor legjobb kereskedői voltak, fűszert, orvosságot, tömjént, ékszert és különböző fémeket árultak. A luxuscikkek a Távol-Keletről és Indiából származtak, majd az arábiai kikötőkből kerültek a Mediterráneumba. Az egyiptomiak, görögök és rómaiak sokszor vádolták meg őket, amiért bizonyos termékekre monopólium joguk volt, s gyakran magasra verték az árakat. Először i.e. 312-ben említik őket ékírásos források, amikor egy szír hadsereget győznek le. A nabateusok eredetileg nomádok voltak, de nevükhöz olyan építkezések fűződnek, mint Petra sziklavárosa, s számos gyönyörű homlokzatú épületet is felhúztak, amelyeket vezetékes ivóvízzel láttak el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap