Demjanjuk egy másik táborban is őr lehetett
2010. augusztus 11. 19:15 MTI
A háborús bűncselekményekkel vádolt John Demjanjuk a flossenbürgi koncentrációs tábor őre is volt egy német történész által a vádlott tárgyalásán bemutatott okmány szerint.
Korábban
Mathias Meissner, a német szövetségi levéltár munkatársa a müncheni bíróságon a flossenbürgi táborból származó eredeti okmányokat mutatott be, amelyek szerint egy Demianiuk, illetve Demenjuk nevű férfi a láger őre volt 1943 októberében.
A nácik által a flossenbürgi őr részére kibocsátott személyazonossági szám megegyezett azzal az igazolványéval, amelyet a vád nyújtott be a Demjanjuk elleni perben; ez utóbbi, amelyen a több mint 28 ezer fogoly meggyilkolásában való részességgel vádolt ukrán férfi fényképe áll, a lengyelországi sobibóri haláltáborban elkövetett feltételezett cselekedeteire utal.
Bár Demjanjukot nem vádolják a flossenbürgi kényszermunkatáborban elkövetett semmilyen bűncselekménnyel, a Meissner által bemutatott okmányok alátámaszthatják, hogy Demjanjuk valóban lágerőr volt, és később vezényelték át Sobibórba. Az egykor Ohio államban élt autószerelőt azzal vádolják, hogy 28 060 fogoly meggyilkolásában volt részes a sobibóri haláltáborban. A 90 éves férfi tagadja a vádakat. A védelem szerint Demjanjuk szovjet katona volt, aki német fogságba esett, és őt is fogolyként küldték a táborba.
Meissner szerint a Demianiuk név két helyen is szerepelt az 1943 októberében a flossenbürgi tábor őreinek kiosztott fegyverek listáján. Egy másik, az őrök nevét tartalmazó névsorban Demenjuk név szerepel a náci személyazonosító száma mellett. Egy harmadik okirat szerint egy Diminiuk nevű, azonos személyazonosító számmal rendelkező férfit 1943 októberében vezényeltek szolgálatra Flossenbürgbe. Ulrich Busch védőügyvéd megkérdőjelezte az okiratok hitelességét, és közölte: Demjanjuk soha nem volt a flossenbürgi tábor őre.
A délkelet-németországi Flossenbürgben mintegy 100 ezer foglyot őriztek, közülük mintegy 30 ezren haltak meg gyilkosság vagy embertelen bánásmód következtében.
Demjanjukot kórházi ágyon tolták be a szerdai tárgyalásra, napszemüveget viselt, és szemmel láthatóan nem reagált a vallomásra. Demjanjukot 2009 májusában toloncolták ki az Egyesült Államokból Németországba. 1981-ben fosztották meg amerikai állampolgárságától, miután az amerikai igazságügy-minisztérium azzal gyanúsította meg, hogy ő volt a treblinkai haláltábor Rettegett Iván néven ismert őre. Kiadták Izraelnek, ahol 1988-ban bűnösnek találták, és halálra ítélték, majd öt évvel később felmentették, mert a bíróság szerint tévedés történt a személyazonosság megállapításakor.
A 2009 novemberében kezdődött müncheni perben szeptember 13-án tartják a következő tárgyalást.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.