Birodalom a termékenység folyója mellett
2009. december 1. 09:52 Fekete István
Az ókori Egyiptom felemelkedésének záloga az országot átszelő és éltető folyó, amelynek völgye és deltája i.e. 3100 körül nőtt össze, s hatására egy hatalmas állam született. A Nílus sok más földrajzi jellegzetességgel együtt Egyiptom politikai fejlődésében játszott elengedhetetlen szerepet.
Korábban
Az egység és a politikai stabilitás következtében fokozatosan nőtt a művelhető föld területe, a folyó megszelídítése pedig a birodalom fejlődésének sine qua non-jává vált. Nehéz annak megállapítása, hogy az árvizeket milyen korán és mennyire sikerült megzabolázni, a vízgyűjtő területeket hasznosító öntözés mindenesetre a Középbirodalomban terjedt el.
Az egyiptomi szövegek keveset mondanak az öntözésekről és a vízszolgáltatásról. Az első átmeneti kor helyi vezetőinek önéletrajzai azonban tartalmaznak utalásokat arról, hogy a tisztviselők csatornákat építettek alattvalóik számára a vízellátás érdekében. A Nílus évi áradása viszonylag megbízható volt, a folyó ártere és deltája pedig igen termékenynek bizonyult, amely a Közel-Kelet legproduktívabb mezőgazdaságát teremtette meg – a nagy áradások azonban hatalmas károkat is tehettek a terményekben. A termények magvait a folyó kiáradása után lehetett elültetni; a belvíz augusztustól szeptemberig borította be a torkolatot és a völgyet, így csak minimális öntözésre volt szükség.
A főbb termények a gabonák, a kenyérhez használatos tönkebúza és a sörárpa volt. Legalább ilyen fontossággal bírt a len és a papirusz, amelyek az ország fontos kiviteli cikkeit képezték. A Nílus gazdag hal- és madárállomány ráadásul változatossá tette az egyiptomiak táplálkozási szokásait: különösen előbbi volt gyakori élelem az alattvalók asztalán.
A központosított birodalom az i.e. harmadik évezredben szervezett munkaerőt hozott létre, amelynek köszönhetően a Középbirodalom grandiózus építkezései, az Újbirodalom fényűző templomai és sírhelyei születhettek meg. A mezőgazdasági munkák alól felszabaduló emberek így sokkal speciálisabb foglalkozás után nézhettek – a három átmeneti kor tanúskodik arról, hogy a központi kormányzat összeomlása után milyen kevés építkezés valósulhatott meg.
Jóllehet a Nílus volt Egyiptom birodalommá, illetve a térség éléskamrájává válásának egyik sarokköve, a folyó nem játszott fontos szerepet a közel-keleti ország vallási életében. Nem volt nevük a Nílusra (amely pusztán csak „folyó” volt, s nem is egyiptomi, hanem görög eredetű a szó), a vizet és a termékenységet pedig nem a folyó, hanem annak áradása, Hapi hozta. Hapi a bőséget szimbolizálta, noha nem vált főistenné – nem volt temploma sem, de az áradás érkeztével áldozatokat mutattak be és himnuszokat énekeltek tiszteletére Gebel el-Silsila-nál. A Nílushoz köthető legnagyobb istenség Osiris volt, akit testvére, Széth ölt bele a folyóba: az alvilág királyává váló Osiris halála és újjászületése jelképezi az egyiptomi föld termékenységét.
Az egyiptomiak a Nílushoz és a csillagokhoz időzítették naptárjukat: július közepén van az új év kezdete, amikor a folyó áradni kezd, amely pontosan a Szíriusz csillag 70 napi láthatatlanság utáni felbukkanásával esik egybe.
A görögök és rómaiak is többször vándorbotot fogtak, hogy rátaláljanak a folyó forrásvidékére, de ez egyik civilizáció kalandorának sem sikerült. A modern kori írók ezt a hőstettet a jezsuita Pedro Paeznek tulajdonítják, miután a 15-16. században számos európai kerekedett fel Etiópiába, ahol nem csak a Tana-tavat, hanem a Kék Nílus forrásvidékét, a tó déli részét is meglátogatták. (Paez Etiópia története című 1622-es munkáját azonban csak a 20. században ismerhette meg a nagyközönség).
A Fehér Nílus forrásvidékét korábban a Niger folyónak vélték, a Viktória-tavat pedig csak heves vita után fogadták el, miután David Livingstone sikertelen kísérlete után Sir Henry Morton Stanley körbehajózván a tavat, igazat adott a brit John Hanning Speke 1858-as felfedezésének. A Nílus napjainkban is többször került a politikai csatározások színhelyévé: számos ország, köztük Uganda, Kenya, Szudán és Etiópia emelte fel szavát Egyiptomnak a Nílus kisajátítását célzó törekvései ellen, azonban számos, az egyenlő használatot és a békés együttműködést kínáló kezdeményezés is napvilágot látott az utóbbi időben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.