Szegednek adta kincseit a világjáró professzor
2009. november 10. 07:56 MTI
Egy világpolgár ajándékai Szegeden címmel nyílik kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban; a tárlat a világjáró Diczfalusy Egon professzor gyűjteményének válogatása.
Korábban
A kiállítás jelentős része azokból az ajándékokból áll, melyeket a világot járt orvosprofesszor egykori alma materének adományozott. A darabok elsősorban közép- és dél-amerikai utak szerzeményei. A gyűjtemény térben és időben is széles intervallumot ölel fel. A kisebb, elszigetelt völgykultúrák mellett a nagy birodalmak, köztük az inka, a maja és a csimu is képviselteti magát. A jó állapotban lévő darabokon az adott kultúrákra legjellemzőbb főbb formák, motívumok fedezhetők fel. A kollekció segítségével az időutazás során közel 3000 évet tehet meg az érdeklődő, földrajzilag pedig Mexikótól Peruig találjuk meg a kollekció darabjainak lelőhelyeit.
A szobrokon, kerámiákon az ember- és állatábrázolások mellett mitológiai alakok is megjelennek. Szépségüknél fogva kiemelhetők a gyűjteményben lévő Nazca-tálak vagy a Costa Ricából származó jáde faragványok.
Diczfalusy professzor 2007-től több alkalommal ajándékozott a Móra Ferenc Múzeumnak értékes művészettörténeti, illetve természettudományi könyveket, albumokat, ezek közül kéttucatnyit most a nagyközönség is láthat. Miután Diczfalusy Egon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértőjeként a világ számos országában megfordult, az itt kapott, illetve vásárolt tárgyak - textilek, ezüst tárgyak, kerámiák - segítségével sok távoli kultúrába nyerhet betekintést az érdeklődő. Látható a kiállításon az iráni sah háziorvosától kapott imaszőnyeg, perzsiai ezüstszelence, mexikói ezüst medál, valamint az újdelhi és a bangkoki egyetem emléknyakkendője. Gazdag tudományos pályája során Diczfalusy Egon számtalan emlékérmet, kitüntetést kapott; ezek közül is néhányat bemutatnak a tárlaton.
Az 1920-ban Miskolcon született Diczfalusy Egon 1944-ben végzett a szegedi orvosegyetemen. Nem sokkal később Svédországba, a Karolinska Egyetemre került a szerves kémia tanszékre, Szent-Györgyi Albert professzor ajánlásával. Tudományos pályája is ott kezdett kibontakozni. A később világszerte ismertté vált professzor 1986-ban ment nyugdíjba a stockholmi egyetemről.
Szakmai, tudományos és emberi kapcsolatai mindvégig megmaradtak a szegedi egyetemmel; a világ 36 országában fellelhető mintegy 150 tanítványa között van Telegdy Gyula akadémikus, Bártfai Görgy és Falkay György szegedi és Balogh Ádám debreceni professzor.
A kiállítás ma este nyílik a Móra Ferenc Múzeum Kupola csarnokában. A tárlat - amelyen Diczfalusy Egon is részt vesz - 2010. április 18-ig látható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap