Megújul a pályaudvaron berendezett múzeum
2009. szeptember 30. 14:30 MTI
Megújul a párizsi Orsay Múzeum: az egykori pályaudvarból átalakított Szajna-parti kiállítóhelyen az egy évig tartó felújítási munkálatok idején is látható lesz a teljes gyűjtemény.
Korábban
Guy Cogeval, a múzeum igazgatója bejelentette, hogy a 11,4 millió euróba kerülő felújítás 2010 elején kezdődik, és a múzeum közel 58 ezer négyzetméteres területéből 16 ezer négyzetmétert érint.
A legnagyobb átalakítás az úgynevezett Amont Pavilonra vár, amely a múzeum végében, a part felőli oldalon található. A jelenleg zsákutcás épületrész a jövőben körbejárható lesz, és a falakon elhelyezhető képek aránya harminc százalékkal növekszik. A múzeum tetején található Horloge (Óra) kávéház Fernando és Humberto Campana brazil tervezők elképzelései szerint újul meg.
A múzeum híres impresszionista gyűjteményének helyet biztosító ötödik emeletet is lezárják egy évre. A felújítási munkákat irányító Jean-Michel Wilmotte építész valóságos ékszerdobozt szeretne a remekműveknek teremteni, a sötét falakhoz egyszerre társítva természetes illetve mesterséges fényeket. A munkálatok idején Monet, Cézanne, Van Gogh alkotásainak egy része átmenetileg a földszinti termekben lesz megtekinthető, egy részük pedig nagy külföldi múzeumokba indul vándorkiállításra Ausztráliában, Japánban, majd az Egyesült Államokban.
S hogy a párizsiaknak se legyen okuk panaszra, az Orsay Múzeum gyűjteményéből a Szajna másik oldalán, a Grand Palais kiállítócsarnokban 2010 októberében nagyszabású Monet retrospektív kiállítás nyílik, amelyre harminc éve nem volt példa a francia fővárosban.
A többi párizsi múzeumhoz és műemlékhez hasonlóan az Orsay Múzeumot is megkímélte a gazdasági válság: a francia főváros továbbra is a világ elsőszámú turisztikai célpontja. Bár az év első negyedévében még jelentős, 12 százalékos visszaesés volt tapasztalható a látogatottság terén, a második negyedévben már négy százalékos volt a növekedés az előző évhez viszonyítva.
A tavaly Párizs ötven legjelentősebb kulturális célpontját 70,5 millióan látogatták meg. A listát a Notre Dame katedrális vezeti 13,5 millió érdeklődővel a Montmartre dombján található Sacre Coeur székesegyház előtt, ahova 10,5 millióan látogattak el. Mindkét templomot ingyenesen nézhetik meg a turisták. A fizetős helyek népszerűségi listáját továbbra is a Louvre vezeti 8,4 millió belépőjeggyel az Eiffel-torony előtt, ahova 6,9 millióan mentek fel. Az Orsay múzeum évi 3 millió látogatójával az 5,5 millió embert vonzó Pompidou Központ és a Cité des Sciences (Tudományok városa) után következik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap