2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Báthori-tallérral bővült a kisszekeresi éremkincs

2009. augusztus 28. 09:02 MTI

Három évig tartó régészeti munka eredményeként az utóbbi ötven év legnagyobb régészeti lelete került felszínre a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisszekeresen. A 16. századból származó ezüsttallérral kibővült, közel 4200 darabos éremkincset várhatóan december végén állítják ki Nyíregyházán.

A ritka, rendkívül jó állapotban lévő ezüsttallért és az éremgyűjtemény kisebb részét Ulrich Attila, a nyíregyházi Jósa András Múzeum történésze, a régészeti feltárást végző csoport vezetője mutatta be sajtótájékoztató keretében csütörtökön a szabolcsi megyeszékhelyen.

A történész elmondta, hogy a leletegyüttes első darabjai még 2005-ben kerültek elő a Szabolcs megyei Kisszekeres egyik magántelkének földjéből. A több mint három évig tartó kutatás eredményeképpen egy, a földbe hatvan centiméter mélyen elásott cserépedény maradványaiban és annak környékén több ezer, a 16. századból származó pénzérmére bukkantak a régészek. A gyűjtemény ékkövének számító, 85 százalékos tisztaságú, 1595-ben készített, Báthori Zsigmond korabeli ezüsttallért maga a telek idős tulajdonosa, Váradi László találta meg.

Ulrich Attila vélekedése szerint az éremkincset egy katonai portya elől rejtette el a tulajdonosa, akit később megölhettek vagy rabszolgának adtak el az ország keleti részébe betörő tatár csapatok. A felszínre került lelet értékét jelzi, hogy abban az időben tíz szarvasmarhát vagy egy kisebb házat vehetett volna rajta a kincs gazdája; mai szemmel értéke viszont felbecsülhetetlen.

A kincs tudományos jelentősége abban rejlik, hogy korabeli, forgalomban lévő pénzekből - dénárokból és garasokból - áll, gyakorlatilag ezzel fizettek akkor az emberek - mondta el Ulrich Attila, aki az utóbbi ötven év legnagyobb régészeti leletének nevezte a kisszekeresi éremkincsgyűjteményt. Az ezüsttallért - amely kalandos úton, Kanadából tért vissza Magyarországra - a megyei önkormányzat segítségével vásárolta meg a múzeum a megtalálótól. A pénzérmét a tisztítási munkálatok után a gyűjtemény többi részével együtt december végén állítják ki a Jósa András Múzeumban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár