Megújul Ízisz szombathelyi szentélye
2009. augusztus 2. 19:40
Hamarosan megkezdődhet Szombathely egyik emblematikus római kori műemlékének, az Iseumnak a rekonstrukciója - jelentette be Ipkovich György, a város szocialista polgármestere a felújításra és átépítésre meghirdetett közbeszerzési pályázat eredményének ismertetése után tartott sajtótájékoztatón.
Korábban
A több mint 1,5 milliárd forint értékű beruházás a Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Program keretéből elnyert támogatásból valósul meg, a régió egyik kiemelt kulturális projektjeként, várhatóan 2010 augusztusáig. A kivitelezési munkát nyílt közbeszerzési pályázaton öt pályázó közül a ZÁÉV Zrt. nyerte el - közölte a polgármester.
Az Iseum rekonstrukciójához kapcsolódóan a kivitelezőnek három különálló, de szervesen összefüggő épületet kell megépítenie, melyeket a romterület fűz majd egybe. Ebből az egyik egy fogadóépület lesz, a másik a jelenlegi romterületet és a részben rekonstruált Isis szentélyt is magában foglaló központi rész, valamint a szentélyt körülölelő múzeumépület.
Az Iseumot Hajnóczi Gyula 1976-ban elkészített kivitelezési terveinek felhasználásával, de az azóta végzett kutatások eredményeinek és a környező épületek, például a Szombathelyi Képtár adottságainak figyelembevételével újítják fel, Mezős Tamásnak, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezető tanárának tervei alapján. A rekonstrukció után a szentély - a ma csupán jelzésszerű homlokzat helyett - egy zárt épület lesz, amelyben a látogatók az istennő kultuszához kapcsolódó szertartásokról is képet kaphatnak. Az épületben mutatnák be a homlokzaton másolatokkal pótolt szoborfaragványok eredetijeit, az Iseum építészeti periódusainak illusztrációit, illetve a Pannóniában előkerült egyiptomi eredetű kultuszemlékek másolatait is.
Az Iseum felújítása a második üteme a szombathelyi történelmi-régészeti városrész kialakításának, az első ütemben a Ferences kertben lévő Történelmi Témaparkot adták át. Tervezik még az ókori Savaria főbb római emlékeket bemutató történelmi sétaút kialakítását is. Ipkovich György a sajtótájékoztatón elmondta: a projekt finanszírozásában az önkormányzatnak a tervezett 10 százalékos önrésznél nagyobb részt kell vállalnia, az ehhez szükséges bruttó 220 millió forint előteremtését a közgyűlés - szavai szerint - egyhangúlag megszavazta.
A polgármester azt is elismerte, hogy a projekt megvalósítása a terület régészeti feltárásának elhúzódása miatt csaknem egyéves csúszásban van, ez is oka a többletköltségeknek, no meg az is, hogy a közbeszerzési pályázaton a legalacsonyabb ajánlat is magasabb volt annál, mint amire számítani lehetett. Ennek kivizsgálására a polgármester belső vizsgálatot rendelt el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap