Benyovszky szobrot avatott a Magyar Madagaszkári Társaság
2009. június 22. 11:09 MTI
Benyovszky Móric portrészobrát egy ötszáz lelkes zalai zsákfaluban, Rigyácon avatták fel ünnepi falunap keretében. A 18. századi neves magyar utazó emlékét a világ számos pontján, többek között 1786-ban történt halálának helyszínén, Madagaszkáron is őrzik.
Korábban
Benyovszky Móric első portrészobrát vasárnap avatták fel a Zala megyei Rigyácon, a Magyar Madagaszkári Társaság ajándékaként. A hagyományokat tisztelő kistelepülés ünnepi falunap keretében vette át a Benyovszky Móric emlékére alakult társaságtól Kocsis András művészi alkotását. A vendégek a helyiekkel együtt ünnepi misén, az emléktábla koszorúzásán vettek részt, majd előadást hallhattak Benyovszky szellemi örökségéről.
A mindmáig egyik legnagyobb magyar hajósnak számító történelmi személyiség európaiként elsőként hajózott át a Csendes-óceán északi részén, hét évvel megelőzve az angol Cook kapitányt és tizenhat évvel a franciák expedícióját. A gróf Verbóban született 1741. szeptember 20-án. 1767-ben részt vett a királyellenes lengyel nemesi mozgalomban, orosz fogságba esett, s Kamcsatkára száműzték. 1771-ben megszökött, s akkor kezdődtek kalandos utazásai, amelyek során eljutott a dél-kínai Macaóra, majd végül Madagaszkár szigetére. Ott francia megbízásból megalapította a Louisburg nevű telepet, ahol 1776-ban a bennszülöttek királyukká választották. Helyi vádaskodások miatt lemondott és hazatért Magyarországra.
Később Amerikában hajózott, majd kereskedők megbízásából visszatért Madagaszkárra. Ott a francia kormányzó csapatot küldött ellene, s az ütközetben életét vesztette. Kalandjait emlékiratokban örökítette meg. Benyovszky történelmi szerepét máig vitatják mind a történészek, mind a földrajztudósok. Gvadányi József verses elbeszélést írt róla, magyarul Gaál József, Radó Vilmos és Rónaszegi Miklós, németül Kotzebue és Mühlbach dolgozta fel színes életét. Doppler Ferenc 1847-ben operát írt róla.
Az ötszáz lelkes zsákfalu egykor a Benyovszky-család birtokában volt, akárcsak a mára leromlott állapotú kastély. A 18. századi neves magyar utazó emlékét a világon számos helyen, többek között 1786-ban történt halálának helyszínén, Madagaszkáron őrzik, jelentős részben a budapesti emléktársaság ösztönzésére és támogatásával.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap