Kisajátítaná a Kreml a Baltikum szovjet múltját
2009. június 16. 12:33 The Independent
Tovább kísért a szovjet múlt az egykori tagköztársaságokban: egy Medvegyev és Putyin vezette történészbizottság az egykori borzalmak elhallgatása mellett új törvénnyel büntetné azokat, akik kétségbe vonják a második világháborús hadtörténet máig élő hazugságait.
Korábban
Oroszországban nem csak a jövő megjósolhatatlan: gyakran a múlttal is hasonlóképp bánnak. Trockij egyik pillanatban még a forradalom hőse volt, a Vörös Hadsereg atyja és Lenin legvalószínűbb örököse, a következőben pedig még létezésének nyomait is kiradírozták a történelemkönyvekből. Ilyen volt az 1917-es forradalom is: az egykori események 1980-as évekig az emberi fejlődés csúcsának számítottak, majd a rendszerváltásokkal egy hatalmas hiba lett az akkori eseményekből.
A térség történelme ma is ideológiai aknamezőnek számít: azzal kapcsolatban ugyanis a mai napig nincs közösen elfogadott magyarázat, hogy amikor a második világháborús végén a szovjetek "felszabadiották” a náci uralom alól a térséget, az gyakorlatilag felszabadítás, vagy folytatólagos megszállás volt-e. Az oroszok számára persze ez nem is kérdés: szerintük ez a hősies nemzeti vívmányaik egyike volt. A két évtizede független balti államok azonban nem feltétlen értenek egyet mindezzel, így Lettország Megszállásának Múzeumában a Moszkvában hősökként tisztelt szovjet katonák megszállókként és bűnözőkként jelennek meg, akik semmivel sem jobbak az általuk visszavert németeknél.
A hasonló intézmények számára azonban nehéz idők következhetnek: Medvegyev elnök ugyanis Putyinnal karöltve javaslatot terjesztett elő a második világháborús szovjet múlt tagadásának büntethetőségére, és ennek betartásán egy orwelli testület őrködne majd. A törvény emellett büntetné azt is, ha valamely volt szovjet tagköztársaság, így a balti államok területén kétségbe vonnák a szovjet dicsőséget.
Ez a lépés egy régóta tartó folyamatba illeszkedik: amikor pár évvel ezelőtt az észt hatóságok egy temetőbe szállították a Tallinn közepén álló szovjet katona szobrát, zavargások, és nemzetközi tiltakozáshullám kísérték az akciót. Így a mostani törvény elfogadásával az oroszok azt remélik, hogy mostantól jogi eszközeik is lesznek az észtek és lettek ellen, akik közül egyre többen dicsőítik a korábban nácinak bélyegzett partizánokat is.
Bár a nemzetközi kapcsolatok az elmúlt években normalizálódtak az oroszok és a lettek között, a második világháború problematikája tabutéma maradt. Így például a németek elmúlt évtizedekben kért bocsánatkéréseihez hasonló lépéseket orosz félről még csak várni sem lehet. Ez egyben rávilágít a múlt újraértelmezésére is, ahol nincs helye kételynek, és csak a Kreml hivatalos, sokszor szovjet idéző retorikája lehet elfogadott. Ez pedig sokszor katasztrofálisan színvonaltalan érveléseket jelent: múlt héten megjelent esszéjében például egy orosz történész a lengyeleket tette felelőssé a második világháborúért.
Változásra pedig esély sincs: Putyin politikájának egyik legfőbb pillére ugyanis, hogy az oroszok legyenek büszkék magukra és történelmükre, és végre ne kelljen szégyenkezniük a szovjet múlt miatt. Teszi ezt úgy, hogy a hivatalos bocsánatkérések és beismerések a mai napig igencsak ritkák az országban, és a feltáró történészi vizsgálatokat szinte minden ponton hátráltatják, és akadályozzák. A közvélemény azonban egyetért: egy nemrég végzett felmérés szerint a lakosság 77%-a szerint a Vörös Hadsereg felszabadította Európát, és egy jobb fejlődés reményével ajándékozta meg őket.
Az orosz állami média pedig ezt a vonalat segíti: elhallgatják és elnyomják a múlt reális feltárását. „A hasonló kísérletek egyre ellenségesebbek, egyre gonoszabbak és egyre agresszívabbak” - mondta el Medvegyev májusban videóblogja egyik bejegyzésében. Szerinte „harcolnunk kell a történeti igazságért!”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:05
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap