2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Maguktól is megvédték a kastélyt a betlériek

2009. május 28. 09:17 Kovács Olivér

A szakemberek sem nagyon értik, miként maradhatott tökéletes épségben a huszadik század második felében a felvidéki betléri kastély. Néhány ottani műtárgyat hamarosan a gödöllői kastélyban mutatnak be az érdeklődőknek.

„Betléren úgy maradt meg minden, ahogy azt az Andrássy-család a második világháború után hagyta” - mondta el a műemlékem.hu-nak a kastély igazgatója. Eva Lazarova szerint a háborúnak csak a szele érintette ezt a dél-szlovákiai térséget, ráadásul a helybéliek szerették az Andrássyakat, a vadászkastélyukat, ezért megvédték a fosztogatástól, csakúgy mint a közeli krasznahorkai várkastélyt. Az épület mellett megkímélték és megőrizték az edényeket, a bútorokat, az ágyneműket, a festményeket és a tizenötezer kötetes könyvtárat is, pedig abban igazi ritkaságok, még egy 1564-es Dürer kötet is akadt.



Az ötvenes években ugyan felmerült, hogy szakközépiskolát telepítsenek a kastélyba, azonban a felülről érkező szándékot a település vezetőinek sikerült megtorpedózniuk. Így a betléri kastély Csipkerózsika álmát alhatta, míg a fellendülő turizmus révén a térség egyik legkedveltebb kiránduló-helyévé nem vált. „Évente nyolcvan-kilencvenezer látogatónk van. Legnagyobb számban természetesen szlovákok, aztán létszámban a magyarok következnek. Örömteli, hogy már a nyugatiak is felfedezték a kastélyt” - mondta Eva Lazarova, hozzátéve, hogy vonzerő a műemléket körülvevő, jelenleg 57 hektáros, 1792-95 között tervezett parknak is köszönhető.



A betléri kastély kincsei közül néhányat hamarosan a Gödöllői Királyi Kastélyban láthatnak az érdeklődők. Június 5-én nyílik meg ugyanis a gróf Andrássy Gyula életét bemutató kiállítás, amelyre a betléri kastély a többi között a Kiegyezés utáni első miniszterelnök portréját és az államférfi szüleit (gróf Andrássy Károlyt és Szapáry Etelka grófnőt) ábrázoló Barabás Miklós festette festményt is kölcsönzi.

A tárgyak egészen szeptemberig maradnak az Erzsébet királyné életében jelentős szerepet játszó idősebb Andrássy Gyula emlékét méltató kiállításon, ekkor viszik csak vissza Betlérre. A hajdani miniszterelnök egész életében kötődött a gömöri térséghez: valószínűleg Oláhpatakon született, gyermekkorában és idősen visszavonulva is Tőketerebesen élt és ott helyezték nyugalomra a kastélyuk parkjában álló mauzóleumban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár