Digitális középkortól tartanak a könyvtárak
2009. január 27. 11:08 The Guardian
Digitális sötétséggel fenyeget a British Library vezetője, aki szerint az online szféra változásai és az otthoni adatállományok gondatlan kezelése lehetetlenné teszi majd a jövő történészeinek munkáját.
Szinte mindenki tárol otthon a számítógépén digitális fényképeket, zenéket és filmeket, amelyek azonban talán pár év múlva teljesen eltűnhetnek majd - riogat a British Library vezetője, Lynne Brindley, aki szerint Anglia kulturális öröksége került veszélybe az internet és a különböző adatállományok fejlődésével. Egyfajta kulturális fekete lyuk fenyeget, és azonnali beavatkozásra lenne szükség a saját tartalmak archiválása terén is, mert ha nem őrzik meg ezeket, egy idő után lehetetlen lesz a történelem ezen szeletének vizsgálata és elemzése.
Az Observer legújabb számában a vezető két ilyen lehetséges veszteséget mutat be: amikor a múlt héten beiktatták Barack Obama amerikai elnököt, George Bush minden nyomát eltüntették a Fehér Ház honlapjáról. A másik eset kicsit korábra nyúlik vissza: a 2000-es sydney-i olimpiával kapcsolatban 150 honlapot készítettek, ám ezek legtöbbje már a játékok befejezése előtt eltűnt a világhálóról. A vezető szerint ha az információ hasonló ütemben alakul át a weben, a jövő történészeinek és állampolgárainak csupán egy információs fekete lyuk áll majd rendelkezésére a 21. század elejéről.
A digitális állományokkal kapcsolatban egyébként is nagyon sok szakmai aggodalom létezik, amelyek egy részéről korábban már mi is beszámoltunk. Az évente átalakuló formátumok mellett az adatveszteség réme is sokszor fenyeget: az e-mailek, szöveges üzenetek, digitális képek és online videó- és hangállományok elvesztése pedig egytől egyig hatalmas katasztrófát jelenthetnek majd.
A főkönyvtáros szerint ezen személyes adatállományok nagy részét a különböző keresőmotorok sem indexelik, így a feladat továbbra is a könyvtárakra marad, akiknek azonban a hagyományos adathordozók kategorizálásán túl képtelenek a hatalmas személyi adatállományok kezelésére. A közintézmények ezen felül arra sem készültek fel, hogy miként archiválják a különböző e-maileket, vagy honlapokat, arra pedig végleg nincs semmi ötletük, hogy azokat miként tegyék kutathatóvá.
A British Library jelenleg a .uk domainen található honlapok kollektív indexelésének megoldásán dolgozik, ami persze nem lesz könnyű: jelenleg nyolcmillió hasonló oldalt találunk az interneten, és ezek száma évente 15-20%-kal nő. A könyvtár és a levéltár egyben feladatául kapta a nemzeti email- és sms-forgalom megőrzését is: az intézmény ezért minden magánszemélyt saját digitális állományai megőrzésére buzdít.
A hasonló digitális állományok védelme sok forráskritikai és szakmai problémát is felvet, hiszen az összes adat megőrzése szintén lehetetlen feladat elé állítaná a jövő kutatóját, ezért továbbra is szükség van egyfajta forráskritikai szűrésre. Ráadásul a kompatibilitási problémákra is figyelni kell, hiszen például az 1986-os Doomsday projektben 12 inches videolemezekre archiválták a nemzeti örökséget, amelyek aztán olyannyira használhatatlanná váltak, hogy 2000-ben egy speciális csoportot kellett létrehozni, hogy találjanak megoldást azok feldolgozására.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.