Virtuális barangolás az ókori Kölnben
2008. október 17. 12:06 Spiegel Online
Egy régészekből, történészekből és informatikusokból álló csoport elkészítette a 2000 évvel ezelőtti Köln háromdimenziós változatát. A program hamarosan az interneten is hozzáférhető lesz, és lehetővé teszi majd, hogy ókori nagyságában csodáljuk meg a német nagyvárost.
Németország negyedik legnagyobb városa 2000 évvel ezelőtt a Római Birodalom északi bástyája volt - láthatjuk a nemrég elkészült interaktív szimulációban. A város Római-Germán Múzeumának igazgatója, Hansgerd Hellenkemper szerint a felhasználók ezáltal első alkalommal fedezhetik fel, hogy milyen fantasztikus lehetett az ókori Kölnben élni.
A település története i.e. 38-ig megy vissza: miután Julius Caesar meghódította az északi törzseket is, a rómaiak az Ubii törzset telepítették le a Rajna partjára. I.sz. 50-ben a megkapták a hivatalos római városi rangot, és a hely új neve Colonia Claudia Ara Agrippinensium lett. Ezzel párhuzamosan egyre fejlődött térség kereskedelme, és ennek központjának maradványai a mai napig láthatók.
A programban az egér segítségével egy virtuális repülést hajthatunk végre, lenyűgöző messzeségeket láthatunk, és felfedezhetjük a hatalmas városfalat és annak kapuit, illetve a 40 méter magas Capitolinus templomot, a fórumot, és akár a proconsul palotáját is.
A három évig készülő projektben a Kölni Egyetem régészeti intézetének munkatársai a Kölni Nemzetközi Dizájniskola, illetve a Kölni Műszaki Egyetem szakemberei dolgoztak együtt a múzeumok szakembergárdájával. A projekt során a legújabb kutatási eredményeket akarták megjeleníteni, hogy azok a nagyközönség számára is közérthetőek és kézzelfoghatóak legyenek. A szimuláció a héten lett kész, ám jelenleg még csak a CAD-szoftverekben futtatható, és még nem érhető el az interneten sem. Bár az online bevezetés időpontjáról nem döntöttek, már elkezdtek dolgozni a következő virtualitáson, amely a modern Kölnt teszi hasonlóképp bejárhatóvá.
Más német városok is elérhetők a neten: Berlin és Hamburg háromdimenziós modelljei a Google Earth-ben láthatók, ám Pompeji és Herculaneum, vagy az ókori Róma esetében több virtuális valósági megoldás is létezik. A német programozók szerint azonban az ő alkotásuk egyedi, mert míg más szimulációk csak rajzfilmszerű, elnagyolt modellekkel dolgoznak, az övék teljes mértani pontossággal készült el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap