Bíróság előtt védte Walesa Jaruzelskit
2008. augusztus 1. 16:15
Védelmébe vette Wojciech Jaruzelski tábornokot, egykori lengyel államfőt annak bírósági tárgyalásán szerdán a tanúként beidézett Lech Walesa volt államfő, Jaruzelski egykori esküdt ellenfele.
Korábban
Az eljárás a lengyel tengermelléken, 1970. december 17-én kitört zavargások miatt indult meg az akkori nemzetvédelmi miniszter, a ma 85 esztendős agg tábornok ellen. Vele együtt ül a vádlottak padján Stanislaw Kociolek akkori miniszterelnök-helyettes, Tadeusz Tuczapski tábornok, Jaruzelski volt helyettese, valamint a munkástiltakozásokat leverő katonai egységek három parancsnoka. Egyikük sem tartja magát bűnösnek.
1970. december 12-én a lengyel kormány drasztikus élelmiszerár-emelést jelentett be. A tengermelléken utcára vonultak a tiltakozó munkások. A lázongás leverésére bevetették a katonaságot. Gdanskban, Gdyniában, Szczecinben és Elblagban a katonák rálőttek a tüntetőkre, 44-en meghaltak, több mint 1160-an megsebesültek.
Jaruzelski és öt vádlott-társa életfogytiglani szabadságvesztést kaphat, ha bűnösnek találják őket abban, hogy olyan parancsokat adtak ki, amelyek következményeiként halálesetek történtek. "A tábornoknak nem sok szava volt. Akkor a pártfőtitkár diktált" - mondta a varsói körzeti bíróság előtt Walesa, arra a kérdésre válaszolva, hogy ki adta ki a tűzparancsot 1970-ben. "Azt kell mondanunk, hogy az akkori rendszer a függőségen alapult, a döntéseket nem itt hozták" - tette hozzá részletezés nélkül.
Mint mondta, nem az egyes embereket, hanem inkább a rendszert teszi felelőssé az akkor történtekért. Saját szerepéről szólva azt vallotta, hogy a rendőrség kérésére igyekezett csillapítani a felbőszült tömeget. "Sikerült bejutnom a kapitányságra, hogy elérjem a letartóztatott hajógyáriak elengedését, és azt, hogy ne támadják meg a tüntetőket" - vallotta a Szolidaritás független szakszervezet későbbi alapítója.
"A parancsnok erre ígéretet is tett nekem, és arra kért, hogy hassak a tömegre" - mondta a volt elnök, hozzátéve, hogy bár sikerült lecsendesítenie a tömeget, a rendőrség mégis rátámadt a tüntetőkre, akik kövekkel dobálták meg a kapitányságot. Walesa tanúvallomását rezzenéstelen arccal hallgatta a vádlottak padján a hagyományos napszemüvegében ülő tábornok, aki nem tett fel kérdéseket a tanúnak, a tárgyalás szünetében pedig kezet fogott és elbeszélgetett egykori ellenfelével.
Jaruzelskit a Nobel-békedíjas Walesa váltotta az elnöki székben 1990-ben, a kommunizmus bukása után megtartott első szabad választásokat követően Lengyelországban.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap