2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Aki forradalmasította a női készruhák divatját

2008. június 1. 13:42

A maga nemében elsőnek számító, nagy retrospektív kiállítás nyílt az Yves Saint Laurent divatház 40 évéről a montréali Szépművészeti Múzeumban (MBA).

Ez alkalomból az MBA 145, kiegészítőkkel felszerelt modellt mutat be, amelyeket nagy műgonddal választottak ki. A divatházról Pierre Bergé, Yves Saint Laurent négy évtizedes munkatársa, közös alapítványuk vezetője úgy nyilatkozott, hogy szerinte "ez az egyetlen teljesen autentikus valamennyi közül, a Diortól egészen a Balenciagáig". A cég 5000 eredeti kreációt és több mint 50 ezer különböző egyéb tárgyat hozott létre 40 év alatt.

Az elegancia francia apostolának stílusa, amelyet a modern és a népi kultúra, valamint ázsiai és afrikai világ képzeletbeli útjai ihlettek, örökre forradalmasították a női készruhák divatját- állítják a kiállítás biztosai. A tárlat bemutatja a tervező munkásságát a Dior-cégnél történt ígéretes debütálástól egészen az általa vezetett utolsó, 2002-es divatbemutatóig.

Yves Saint Laurent (akit gyakran írnak Yves Saint-Laurent-nak és Yves St. Laurent-nak is) 1936-ban született Algériában, amely akkor francia gyarmat volt. 1957-ben vette át a Dior házat, annak alapítója, Christian Dior halálakor. Saint Laurent és örök üzletember társa, Bergé 1961-ben hozták létre saját divatcégüket, és már egy évvel később a "Trapézvonal"-kollekcióval megkezdték az időtlen és univerzális öltözködési elvek újrafogalmazását.

A tervező a legnagyobb szenzációt 1968 körül okozta előbb a szmoking, majd a ballonkabát nőiesítésével, végül pedig nadrág-kreációival járult hozzá az uniszex-divat világméretű hódításához. Maga Saint Laurent amúgy is mindig a nemek egyenlőségét hirdette, túl divattervezői munkáján is. Közben rendszeresen tervezett kosztümöket színháznak és mozinak egyaránt, egyik legkedvesebb modellje Catherine Deneuve volt.

A 2002-ben visszavonult Yves Saint Laurent, aki tavaly decemberben megkapta a francia Becsületrend Főtisztje érdemrendet Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnöktől, magát "kézművesnek, boldogság-gyártónak" szereti nevezni. Meggyőződése, hogy "divatok jönnek és mennek, de a stílus marad, a divat hasztalan, a stílus nem".

A kiállítás szeptember 28-ig látható Montréalban, majd november 1-től San Franciscóban állítják ki az Yves Saint Laurent-gyűjteményt.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár