2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megtalálták Sába királynőjének palotáját

2008. május 13. 12:00

Az etióp régészek a múlt héten számoltak be arról, hogy Akszúmban, a híres obeliszkhez közel rábukkantak a legendás királynő palotájára, ahol egy különleges oltár is előkerült.

Sába királynőjével a Biblián és a Koránon kívül más forrásokban is találkozhatunk. A Biblia szerint Sába királynője Izrael akkori királyának, Salamonnak bölcsességéről hallva felkerekedett meglátogatni őt. A királynő gyógynövényekkel, fűszerekkel és arannyal megrakodva érkezett Salamon udvarába, ahol rengeteg időt töltött találós kérdéseket téve fel az uralkodónak.

A király minden kérdésre jól válaszolt, így Sába királynője előtt bebizonyosodott Salamon híres bölcsessége. Salamon gazdagsága is nagy benyomást tett Sába királynőjére. Távoztakor ő is ajándékokkal megrakottan tért vissza hazájába. Az Újszövetség Sába királynőjét, mint Dél királynője említi. A Korán leírása nagyjából hasonlít a bibliai történetre, kiegészítve azzal, hogy a Korán szerint Sába királynője elhagyta pogány hitét és egyistenhívővé lett. Az etióp történetek szerint Etiópia királyai Salamonnak és Sába királynőjének közös leszármazottjai.

Az akszúmi kutatások 1999-ben kezdődtek, és azok legfőbb célja az etióp államiság és egyház gyökereinek tudományos vizsgálata és dokumentálása.  A feltáráson a Hamburgi Egyetem kutatói is részt vettek, akik az elmúlt három hónapban igen fontos felfedezésekben segítették a helyi szakembereket.

Helmuth Ziegert a német régészek vezetője a sajtónak elmondta, hogy Akszúm-Dubngurban, egy későbbi keresztény uralkodó palotája alatt bukkantak rá az i.e. 10. századból származó palota romjaira. A kutatók egyben azt is kiderítették, hogy az épületet szándékosan lerombolták, majd építettek rá egy másikat, amelyet a Szíriusz csillagkép alapján tájoltak.

A csoport szerint az oltár körül talált vallási tárgyak arra utalnak, hogy Salamon és Sába fia, Menelik vallást váltott, és Szíriusz híve lett. A szakemberek szerint a Szíriusz- más néven Szothisz kultusz egészen i.sz. 600-ig virágzott. Az etióp hagyomány szerint egyébként a szövetség ládáját - amelyben Mózes kőtábláit is őrizték - is Menelik csempészte Etiópiába, és valahol még ma is az országban rejtőzhet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár